Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Aerojet Rocketdyne częścią grupy Lockheed Martin. Strategiczne przejęcie

Fot. U.S. Air Force [edwards.af.mil]
Fot. U.S. Air Force [edwards.af.mil]

Firma Aerojet Rocketdyne (AR) utrzymywała przez ostatnie lata status jednego z nielicznych amerykańskich dostawców silników rakietowych na stały materiał pędny - ważnych zarówno z perspektywy misji kosmicznych, jak i budowy rakiet balistycznych. Pozostawała przy tym odrębnym podmiotem rynkowym względem wiodących koncernów - w przeciwieństwie do przejętej w 2018 roku przez Northrop Grumman spółki Orbital ATK. To już jednak przeszłość - Aerojet Rocketdyne w najbliższej perspektywie stanie się spółką zależną bądź wydziałem rozwoju technologii rakietowych globalnego koncernu technologicznego Lockheed Martin.

Gdy w 2018 roku dochodziło do wykupu spółki Orbital ATK (będącej wiodącym amerykańskim dostawcą ciężkich silników na stały materiał pędny - Solid Rocket Motor) przez koncern Northrop Grumman, w tle trwały przygotowania do realizacji zamówienia na nowy ICBM bazowania lądowego dla sił zbrojnych USA. Spółka Aerojet Rocketdyne pozostała wówczas wprawdzie mniejszym, ale wciąż jedynym samodzielnym podmiotem oferującym SRMy (jednak w lżejszym segmencie). Już po wyłonieniu spółki Northrop Grumman (NG) jako wykonawcy wielomiliardowego  zamówienia na międzykontynentalne rakiety balistyczne (we wrześniu 2020 roku) wskazywano, że AR także będzie częścią ogólnonarodowego konsorcjum, które pomoże NG w realizacji tego strategicznego kontraktu. Była to wówczas istotna zmiana, bowiem wcześniej AR deklarowała współpracę z konkurencją (koncernem Boeing) w rywalizacji o uzyskanie tego zlecenia.

Tymczasem, 20 grudnia br. pojawiło się potwierdzenie wykupu spółki Aerojet Rocketdyne przez koncern Lockheed Martin. Wartość transakcji przejęcia wyceniono na 4,4 mld USD.

W swoim okolicznościowym komentarzu James Taiclet, prezes i dyrektor generalny Lockheed Martin, zwrócił uwagę, że przejęcie zapewni jego firmie większy potencjał produkcji na rynek kosmiczny i technologii hipersonicznej. Stwierdził przy tym, że systemy napędowe Aerojet Rocketdyne stały się już do tego czasu kluczowymi elementami łańcucha dostaw Lockheed Martin w kilku obszarach zaspokajania popytu. „Proponowane przejęcie wzbogaca portfolio Lockheed Martin o znaczące doświadczenie w dziedzinie napędu” - streścił Taiclet.

Firma Aerojet Rocketdyne działała w dotychczasowej formie od 2013 roku - z połączenia spółek Aerojet i Pratt & Whitney Rocketdyne z firmą GenCorp. W jej ofercie znajdują się zarówno silniki rakietowe na stały materiał pędny, jak i szeroka oferta innych jednostek napędowych na paliwo ciekłe. Firma - z siedzibą w El Segundo w Kalifornii - zatrudnia prawie 5000 pracowników. Przychody Aerojet Rocketdyne w 2019 roku wyniosły około 2 mld USD.

Portfolio dużych silników rakietowych Aerojet Rocketdyne obejmuje m.in. RL10, który napędza górny stopień pojazdów nośnych Delta 4 i Atlas 5, wytwarzanych przez konsorcjum United Launch Alliance (ULA). Lockheed Martin i Boeing posiadają w tej grupie technologicznej równo po 50 proc. udziałów.

image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

Aerojet Rocketdyne produkował ostatnio również silniki RS-25 (wcześniej stosowane w charakterze głównych motorów promów kosmicznych) dla rakiety nośnej NASA Space Launch System. AR pracowało do niedawna nad zakwalifikowaniem nowej wersji o nazwie RL10C-X, która będzie zawierała główne komponenty zbudowane przy użyciu technologii druku 3D (wytwarzania przyrostowego).

W 2016 roku firma Aerojet Rocketdyne wygrała kontrakt Pentagonu w 2016 roku na opracowanie nowego silnika rakietowego o nazwie AR1, który miał być głównym silnikiem nowego pojazdu startowego ULA Vulcan. Niemniej jednak, ULA we wrześniu 2018 roku wybrała konkurencyjną konstrukcję BE-4 z zakładów Blue Origin. Najpoważniejszego ciosu AR doznała jednak wcześniej, gdy we wrześniu 2015 roku ULA wybrała konkurencyjną na rynku silników „stałych” firmę Orbital ATK (obecnie Northrop Grumman) jako dostawcę rakiet bocznych dla systemów nośnych Atlas 5 i Vulcan.

Oczekuje się, że przejęcie Aerojet Rocketdyne przez Lockheed Martin zostanie sfinalizowane w drugiej połowie 2021 roku. Będzie ono jeszcze podlegać zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i akcjonariuszy Aerojet Rocketdyne. Przedstawiciele Lockheed Martin zapowiedzieli, że utworzony zostanie zespół ds. transformacji, aby ułatwić integrację i zapewnić ciągłość realizacji zamówień innych klientów oraz działanie struktury kadrowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!