Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Airbus rozbudowuje infrastrukturę produkcyjną w Bawarii

Artystyczna wizualizacja satelitów TerraSAR-X i TanDEM-X na orbicie. Ilustracja: Airbus Defence & Space
Artystyczna wizualizacja satelitów TerraSAR-X i TanDEM-X na orbicie. Ilustracja: Airbus Defence & Space

Airbus rozbudowuje swój zakład produkcji podzespołów astronautycznych w Ottobrunn/Taufkirchen koło Monachium. Jego rozwój posunął się do przodu o dwa kolejne kamienie milowe: premier Bawarii Markus Söder i prezes Airbus Defence and Space Dirk Hoke dali zielone światło inwestycji w produkcję paneli słonecznych do satelitów oraz zezwolili na oddanie do użytku rozbudowanych pomieszczeń czystych przeznaczonych do pracy nad oprzyrządowaniem tego rodzaju urządzeń. Łączna wysokość planowanych przez spółkę inwestycji wyniesie ok. 25 mln euro.

W lutym 2019 r. Airbus rozpocznie budowę placówki produkcyjnej zgodnej z koncepcją Przemysłu 4.0, która zautomatyzuje i ucyfrowi produkcję paneli słonecznych do satelitów. Całkowitej przebudowie ulegnie budynek produkcyjny, którego powierzchnia zostanie powiększona o 800 m kw., osiągając w sumie 5500 m kw.; powstanie też zrobotyzowana linia montażowa. Prace te pochłoną 15 mln euro, co dowodzi determinacji, z jaką firma radzi sobie z utrzymywaniem swojej konkurencyjności na światowym rynku. Koszt ten opłaci się, gdyż zautomatyzowana linia montażu pozwoli dwukrotnie skrócić czas produkcji i o połowę zmniejszyć jej koszty. Obsługa tego najnowocześniejszego zakładu zapewni pracę 170 pracownikom, a inwestycja umożliwi spółce maksymalne wykorzystanie przyszłych szans na dalszy rozwój, jakie mogą nieść dla niej prace nad konstelacjami satelitów lub realizacja koncepcji „New Space”. Co więcej, pozwoli ona na dalsze prowadzenie zaawansowanych badań, w szczególności na satelitami służącymi celom naukowym, takim jak misja ku Jowiszowi, Słońcu lub Merkuremu.

Pomieszczenia czyste, po rozszerzeniu kosztem 10 mln euro o dodatkowe 250 m kw. do łącznego metrażu 1700 m kw. posłużą do integracji satelitarnych instrumentów optycznych. Będzie w nich pracować licząca ok. 150 specjalistów załoga działu Optical Instruments, budując m.in. przyrządy pomiarowe dla misji MERLIN (Methane Remote Sensing Lidar Mission), francusko-niemieckiego projektu satelitarnego, którego zadaniem będzie pomiar stężenia metanu w atmosferze Ziemi i umożliwienie lepszego zrozumienia mechanizmu odpowiedzialnego za zmiany klimatu.

„Zakład astronautyczny w Ottobrunn/Taufkirchen od ponad 60 lat dostarcza nam coraz to nowych zdobyczy techniki kosmicznej, aktywnie kształtując jej przyszłość. Dzisiejsza decyzja o inwestycji w produkcję paneli słonecznych wprowadza nas w erę Przemysłu 4.0 i pozwala nam pochwalić się zakładem o największym pomieszczeniu czystym w całych Niemczech. Zwiększamy tym samym jeszcze bardziej naszą przewagę nad konkurencją i zapewniamy naszym tutejszym pracownikom miejsca pracy”, powiedział Dirk Hoke, prezes spółki Airbus Defence and Space.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!