Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Grupowe zwolnienia w SpaceX

Crew Dragon (Dragon 2). Ilustracja: SpaceX
Crew Dragon (Dragon 2). Ilustracja: SpaceX

Zgodnie z informacjami, do których dotarły amerykańskie media, przedsiębiorstwo kosmiczne Elona Muska SpaceX zwalnia dziesięć procent swojej liczącej 6000 osób załogi. Plany te zostały opisane w wiadomości e-mail wysłanej do pracowników przez dyrektor operacyjną Gwynne Shotwell, do której dotarli dziennikarze The Los Angeles Times.

W oświadczeniu skierowanym do pracowników z dnia 11 stycznia br. przedstawiciele operatora rakiety Falcon 9 potwierdzili, że SpaceX zmuszony jest do zwolnienia część swojej siły roboczej. Jest to pierwsza grupowa redukcja zatrudnienia od czasu założenia firmy w 2002 r., mimo że w 2014 r. firma dokonała zwolnień kilku procent swoich pracowników, co było wynikiem analizy wyników finansowych SpaceX.

"Aby nadal móc obsługiwać naszych klientów i odnosić dalsze sukcesy w rozwoju międzyplanetarnych statków kosmicznych i globalnego internetu w kosmosie, SpaceX musi stać się mniejszą firmą", można przeczytać w oświadczeniu skierowanym do pracowników przez Gwynne Shotwell. "Każdy z tych projektów [realizowanych obecnie przez SpaceX], nawet jeśli były realizowane oddzielnie, doprowadził do bankructwa inne przedsiębiorstwa. Oznacza to, że musimy rozstać się z częścią utalentowanych i pracowitych członków naszego zespołu" – kontynuuje.

Zwolnienia oznaczają, że w najbliższym czasie z zatrudnieniem w SpaceX może pożegnać się blisko 600 pracowników z wynoszącego obecnie 6000 członków personelu.

Zwolnienia dokonywane są po tym, jak w roku 2018 SpaceX zrealizował z sukcesem rekordową liczbę (21) lotów w przestrzeń kosmiczną z wykorzystaniem swojego flagowej rakiety Falcon 9. Pomimo redukcji zatrudnienia firma Elona Muska planuje utrzymanie w 2019 r. znacznej liczby obsługiwanych startów, a także dokończenie prac nad swoim statkiem kosmicznym Crew Dragon. Zgodnie z aktualnymi założeniami pierwszy lot próbny pojazdu planowany jest już w lutym.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!