Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Izraelski telekom zamówił satelitę komunikacyjnego od SSL. Cios dla IAI

Artystyczna wizja satelity AMOS-8. Ilustracja: SSL
Artystyczna wizja satelity AMOS-8. Ilustracja: SSL

Space Systems Loral zbuduje satelitę AMOS-8 dla operatora Spacecom z Izraela. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną. Zgodnie z planem w kosmos poleci w 2020 r.

O otrzymaniu nowego zamówienia firma Space Systems Loral (SSL) poinformowała 26 marca 2018 r. SSL jest częścią grupy Maxar Technologies, dawniej MDA.

Space Systems Loral wybuduje dla izraelskiego koncernu Spacecom satelitę telekomunikacyjnego AMOS-8. Urządzenie powstanie na platformie SSL 1300. Będzie wyposażone w transpondery pasm Ka oraz Ku z antenami, którymi będzie można sterować.

Wysokość kontraktu na dostarczenie satelity i pakiet usług związanych z jego obsługą to 112 mln USD. Jeśli SSL wywiąże się ze swojego zobowiązania wcześniej niż zakłada umowa, to ma szanse otrzymać od izraelskiego operatora premię. Jeśli natomiast wykonawca spóźni się z dostawą gotowego urządzenia, wówczas będzie musiał zapłacić karę umowną na rzecz Spacecom.

Plan zakłada, że gotowy satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń w trzecim lub czwartym kwartale 2020 r. przez Space Exploration Technologies. AMOS-8 trafi na pozycję 4⁰ W na GEO. Stamtąd będzie wykonywać usługi związane z transmisją sygnału telewizyjnego i przesyłem danych dla obszaru Europy, Afryki i Środkowego Wschodu. Minimalny czas misji urządzenia to 15 lat.

SSL jest firmą dedykowaną do dostarczania zaawansowanych systemów kosmicznych i usług na rzecz informowania, bawienia i łączenia ludzi na całym świecie.

Dario Zamarian, Space Systems Loral

Wybór zagranicznego dostawcy satelity przez Spacecom to kolejny cios dla przedsiębiorstwa Israel Aerospace Industries (IAI), które starało się o otrzymanie tego rodzimego zamówienia. Również wcześniejsze zamówienie izraelskiego telekomu, na budowę satelity AMOS-17, nie trafiło do IAI, lecz do Boeinga.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!