PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Komplet urządzeń kontrolnych polskiej firmy gotowy do misji MetOp-SG
W połowie sierpnia br. firma Astri Polska ogłosiła wykonanie kompletu ośmiu urządzeń diagnostycznych i kontrolnych różnego przeznaczenia, wyprodukowanych na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Aparatura została wykonana na zamówienie w programie satelitów meteorologicznych nowej generacji, MetOp-SG. Najnowsza cząstkowa dostawa wieńczy kilkuletni proces realizacji projektu, postępującej z udziałem polskiej spółki na przestrzeni lat 2015-2019.
Informację o przekazaniu ostatnich egzemplarzy urządzeń potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Astri Polska, Marcin Mykietyn. W połowie sierpnia firma dostarczyła ostatnie z czterech urządzeń przeznaczonych do testowania stacji naziemnych. Jak wskazał Mykietyn, rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów w programie satelitów MetOp-SG (MetOp Second Generation) ułatwią odpowiednią kalibrację współpracujących z nimi stacji naziemnych.
Firma w tym samym programie tworzyła równolegle instrumenty służące do testowania elektroniki samych europejskich satelitów meteorologicznych. W zakres zamówienia wchodzą więc dwa różne typy urządzeń (po 4 egzemplarze), przeznaczone z jednej strony do sprawdzenia gotowości satelitów, jak i obsługi diagnostyki oraz walidacji stacji naziemnych systemu.
MetOp jest europejskim programem kosmicznym, który ma na celu umieszczenie na orbicie serii satelitów meteorologicznych. Ich zadanie polega na dostarczaniu danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększeniu skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Maciej Kaniecki, oficer techniczny projektu MetOp-SG RF Suitcases w Astri Polska, dwa ze zbudowanych urządzeń będą odpowiedzialne za test pasma radiowego „S”, za pomocą którego prowadzona będzie kontrola satelity. Natomiast dwa pozostałe mają być przyporządkowane do pasm „X” i „Ka”, za pośrednictwem których dane zebrane przez satelitę będą transferowane na Ziemię.
Czytaj też: Nowy satelita Metop-C już przesyła obrazy Ziemi
Kaniecki podkreślił, że wszystkie urządzenia zaprojektowano i przetestowano pod kątem pracy w temperaturze do -20 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnił, wynika to z faktu, że niektóre stacje naziemne są zlokalizowane w rejonach arktycznych.
W styczniu Astri Polska zakończyła natomiast dostawę czterech wcześniejszych urządzeń dla programu MetOp-SG (aparatura EGSE - Electrical Ground Support Equipment), które mają umożliwić inżynierom Airbus Defence and Space (głównemu wykonawcy MetOp-SG), zweryfikowanie poprawności funkcjonowania systemów elektronicznych samych satelitów.
Obecnie na orbicie znajdują się trzy satelity MetOp pierwszej generacji. Projekt MetOp-SG ma na celu wysłanie na orbitę dwóch satelitów meteorologicznych drugiej generacji.
Opracowanie: PAP/MK