Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Maria Antonietta Perino, Thales: "Misje kosmiczne korzystają ze studenckich pomysłów" [Space24 TV]

Misja Bepi Colombo. Fot. ESA/ATG medialab, NASA/JPL [thalesgroup.com]
Misja Bepi Colombo. Fot. ESA/ATG medialab, NASA/JPL [thalesgroup.com]

Maria Antonietta Perino, kierownik zaawansowanych projektów eksploracyjnych w firmie Thales Alenia Space - obejmujących m.in. misję marsjańską ExoMars - opowiedziała Space24.pl o szczegółach zaangażowania badawczo-technicznego spółki oraz praktycznym znaczeniu studenckich projektów robotycznych (takich, jak te obserwowane podczas European Rover Challenge 2019) w rozwoju kluczowych misji kosmicznych.

"Nie tylko duży przemysł działa na rzecz postępu eksploracji, ale tak naprawdę wkład wnoszony jest już na etapie projektów studenckich" - wskazała Maria Antonietta Perino, kierownik zaawansowanych projektów eksploracyjnych w firmie Thales Alenia Space, podczas rozmowy przeprowadzonej przy okazji European Rover Challenge 2019. Jak podkreśliła, młode pokolenie jest mocno zaangażowane "w opracowanie nowych rozwiązań, które będą zapewniać podtrzymanie naszych operacji w kosmosie".

Głównym obszarem, którym zajmujemy się w Turynie, gdzie pracuję, jest poszukiwanie odpowiedzi na głównie naukowe pytania. Projektujemy i budujemy satelity naukowe - każdy z nich jest specyficzny... To także misje załogowe. Naszym zakresem odpowiedzialności jest projektowanie habitatów i infrastruktury, która może zapewnić utrzymanie się załogom w przestrzeni. W tej chwili, na wysokości 400 km ponad Ziemią na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zespół astronautów żyje i działa w wielu modułach, które my zbudowaliśmy. Pracują m.in. w laboratorium Columbus [...] dostarczamy tam np. rozwiązania logistyczne.

Maria Antonietta Perino, kierownik zaawansowanych projektów eksploracyjnych w firmie Thales Alenia Space

Perino podkreśliła również, że Thales Alenia Space wykazuje szczególne zainteresowanie projektowaniem habitatów nowej generacji dla długoterminowych misji eksploracyjnych, czyli co najmniej w stronę Księżyca i Marsa. "Kolejnym logicznym krokiem dla nas jest zaprojektowanie habitatów dla dalszych wypraw kosmicznych. Myślimy tutaj o orbicie Księżyca, powierzchni Srebrnego Globu oraz modułach transportowych statków marsjańskich" - przyznała przedstawicielka włoskiej firmy. Jednocześnie Perino przyznała, że udział Thales Alenia Space w eksploracji kosmicznej zarysowuje się już na tym etapie znacznie szerzej. "Naszą ambicją jest wiedzieć więcej na temat Księżyca i Marsa, gdyż chcemy rozpocząć budowę infrastruktury na powierzchni, gdzie załogi, ludzie mogliby rozwinąć się i działać" - oświadczyła.

W tej chwili znacząco angażujemy się w projekty eksploracji Marsa, na czele z misją ExoMars. Nasza firma jest liderem potężnego zespołu, który obejmuje wszystkie główne spółki aerokosmiczne w Europie. Następnego roku - w lipcu - wystrzelimy drugą część misji ExoMars na Czerwoną Planetę. Dostarczymy łazik, który wwierci się na 2 metry wgłąb powierzchni Marsa, poszukując możliwych śladów życia.

Maria Antonietta Perino, kierownik zaawansowanych projektów eksploracyjnych w firmie Thales Alenia Space
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!