Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Nagrody ARP dla liderów sektora kosmicznego przyznane

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wyróżniła instytucje i ludzi, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do rozwijania i promowania polskiego sektora technologii kosmicznych. 4 marca w siedzibie Agencji zostały wręczone statuetki „Konstelacje 2018”. Podczas gali podpisana została również umowa na realizację centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC).

Kapituła konkursowa wyłoniła finalistów w czterech kategoriach:

1. Kosmiczna firma roku – firma o najważniejszych osiągnięciach w branży kosmicznej. W tej kategorii liczą się zarówno osiągnięcia naukowe jak i biznesowe i ich wpływ na wizerunek sektora kosmicznego w Polsce i w Europie. Zwycięzcą w tej kategorii została firma Astronika Sp. z o. o.

2. Zagraniczny sukces – nagroda za osiągnięcia podmiotów polskiego sektora kosmicznego za granicą – aspekt naukowy i biznesowy. Zwycięzcą w tej kategorii została firma ICEYE Polska Sp. z o. o.

3. Nadzieja sektora kosmicznego – nagroda dla młodych (do lat 30) pracowników branży kosmicznej w Polsce. Zwycięzcą w tej kategorii został Gordon Wasilewski – pracownik naukowy CBK PAN oraz stypendysta Colorado School of Mines.

4. Nagroda specjalna – wyróżnienie dla firmy, wydarzenia, osoby której wkład w rozwój sektora kosmicznego był największy. Nagrodę tę – za integrację i wyniesienie satelity PW-SAT2 – otrzymało Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

image
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Zwycięzców wybrała Kapituła Konkursowa w składzie:

 • Jadwiga Emilewicz – Przewodnicząca Kapituły, Minister Przedsiębiorczości i Technologii
 • Piotr Dardziński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Dariusz Śliwowski – Wiceprezes Zarządu ARP S.A.
 • Iwona Stanisławska – Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych
 • Michał Szaniawski – Doradca Ministra Przedsiębiorczości i Technologii
 • Robert Nowicki – Zastępca Dyrektora ds. Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii
 • Bartosz Sokoliński – Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A.

Źródło: ARP

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!