Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Osowska-Matasz: Nasz cleanroom na Okęciu gotowy do integrowania satelitów [DEFENCE24 TV]

”Cleanroom na Okęciu jest przystosowany do produkcji okablowania. Jest to nasz kluczowy produkt, który dostarczamy do misji europejskiej i do naszego klienta Airbusa. Cleanroom jest przystosowany do produkcji, czyli wyposażony we wszystkie urządzenia, które są potrzebne, aby wiązki wyprodukować i integrować na satelicie. Cleanroom ten, o powierzchni 500 metrów kwadratowych, jest przystosowany do integracji satelitów, ponieważ śluza materiałowa ma wysokość ponad 4 m, a cały cleanroom wysokość 5 m” - tłumaczy w wywiadzie dla Space24.pl Marzena Osowska-Matasz, menedżer ds. komercyjnych i rozwoju biznesu kosmicznego PZL „Warszawa-Okęcie”.

Jeżeli chodzi o misję JUICE, w PZL "Warszawa-Okęcie" we współpracy z Airbusem przeszkoliliśmy osoby, które będą integrować wiązkę na satelicie (ang. "assembly integration and test") w zakresie mechanicznym i elektrycznym.

Marzena Osowska-Matasz, menedżer ds. komercyjnych i rozwoju biznesu kosmicznego PZL "Warszawa-Okęcie"

Nasza powierzchnia przygotowana do produkcji komponentów latających, czyli powierzchnia czysta, jest przystosowana do wyprodukowania i przetestowania wiązek elektrycznych do misji latających. Ta powierzchnia ma 500 metrów kwadratowych. Zawiera w sobie obszar na przygotowanie materiałów, śluzę materiałową i osobową, i [miejsce] na przygotowanie produkcji wewnątrz cleanroomu.

Marzena Osowska-Matasz, menedżer ds. komercyjnych i rozwoju biznesu kosmicznego PZL "Warszawa-Okęcie"

Pracujemy też nad technologią "green propulsion" przy współpracy Airbusa i polskich firm, z którymi rozpoczęliśmy rozmowy na temat koncepcji uruchomienia takiego projektu R&D w kraju. Jesteśmy blisko, żeby zdefiniować cel tego projektu we współpracy z ESA i naszymi kolegami z Airbus Stevenage. Możemy powiedzieć, że jesteśmy już na etapie implementacji koncepcji w kraju.

Marzena Osowska-Matasz, menedżer ds. komercyjnych i rozwoju biznesu kosmicznego PZL "Warszawa-Okęcie"

Zobacz też:  Airbus Head of Country: Chcemy brać udział w modernizacji polskiej armii

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!