Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Podkarpackie Forum Innowacji „Lotnictwo i Kosmonautyka” w Jasionce pod Rzeszowem

G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Podkarpackie Forum Innowacji „Lotnictwo i Kosmonautyka” rozpoczęło się we wtorek 21 maja w podrzeszowskiej Jasionce. Podczas imprezy zaplanowano kilka debat w dwóch blokach tematycznych: przyszłość polskiego przemysłu lotniczego oraz implementacja polskiej strategii kosmicznej.

Jak podkreślił podczas konferencji inaugurującej forum wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak branża lotnicza została przez rząd mocno zaakcentowana w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Dodał, że branża lotnicza może liczyć na wsparcie m.in. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. „W ostatnim czasie wsparliśmy ponad 101 projektów z sektora lotniczego na kwotę dofinansowania 621 mln złotych. Branży lotniczej został dedykowany także specjalny program sektorowy Innolot, z którego zostało zrealizowanych 17 projektów na kwotę dofinansowania ponad 150 mln zł” – zaznaczył Hamryszczak.

Z kolei marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że lotnictwo i kosmonautyka to inteligentne specjalizacje regionu.

To kluczowe branże, które służą rozwojowi nie tylko naszego regionu, ale także całego kraju. Innowacyjność w naszym województwie rozwija się dynamicznie, ale nie możemy poprzestać w tym działaniu, musimy nawiązywać kontakty, współpracować z innymi podmiotami, potrzebna jest kooperacja instytucji, synergia działań.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego

Obecny na konferencji Lluc Diaz z Biura Programu Transferu Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej podkreślił, że Podkarpacie ma duży potencjał w branży kosmicznej. „Cieszę się na to wydarzenie, na te dni, kiedy będziemy mogli konkretnie rozmawiać na tematy dotyczące innowacji, lotnictwa i eksploracji kosmosu. Macie duży potencjał, cenimy to miejsce, to jest doskonałe wydarzenie do takich rozmów” – przekonywał.

W czasie forum podpisane zostało porozumienia o współpracy pomiędzy województwem podkarpackim a stowarzyszeniem NEREUS w zakresie doradztwa dla Regionalnego Konsorcjum Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA BIC Poland. ESA BIC – to koordynowana i prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne.

Z kolei NEREUS to Sieć Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne. Stowarzyszenie zostało zainicjowane w 2007 r. w Tuluzie. Podkarpacie przystąpiło do sieci w maju 2017 r. Po podpisaniu umowy NEREUS będzie partnerem doradczym podkarpackiego konsorcjum ESA BIC Poland.

Sekretarz stowarzyszenia Roya Ayazi mówiła, że NEREUS oferuje platformę współpracy i dzielenia się doświadczeniami. „Nasza platforma umożliwia uczenie się od siebie. Doradzamy m.in. skąd uzyskać dotacje, jak znaleźć partnerów do współpracy” – mówiła.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!