Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Podsumowanie Polsko-Hiszpańskiego Dnia Sektora Kosmicznego

Ilustracja: Ambasada Hiszpanii
Ilustracja: Ambasada Hiszpanii

W dniu 17 stycznia odbyła się konferencja Polsko–Hiszpański Dzień Sektora Kosmicznego, organizowana przez Biuro Radcy Handlowego Ambasady Hiszpanii i ICEX España Exportación e Inversiones pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Konferencja zorganizowana została we współpracy z Centro para el Desarollo Tecnológico Industrial, zrzeszeniem TEDAE, Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego i przy wparciu firm Airbus, GMV, INDRA oraz SENER.

Konferencje otworzyły wystąpienia Radcy ds. Ekonomicznych i Handlowych Ambasady, Mariano Muñoz, Dyrektora ICEX España Exportación e Inversiones, Iñigo Gil-Casares oraz Ambasadora Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Po uroczystym otwarciu konferencji głos zabrali przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za tworzenie i realizację polityki kosmicznej w obu krajach: Robert Nowicki z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Grzegorz Brona z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Jorge Lomba z CDTI.

image
Tomasz Husak. Fot. Defence24.pl

W części poświęconej technologiom kosmicznym w sektorze obronnym, Tomasz Husak z Komisji Europejskiej przedstawił założenia Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego, a w dalszej kolejności swoje wystąpienia mieli gen. Carlos de Salas Murillo z hiszpańskiego Ministerstwa Obrony, który zaprezentował technologie kosmiczne w hiszpańskim systemie obronnym, gen. Juan Pablo Sanchez de Lara z hiszpańskiego Sztabu Wojsk Lotniczych, który przedstawił hiszpańskie doświadczenia we wdrażaniu SSA oraz płk Rafał Borek z Polskiej Agencji Kosmicznej, który opowiedział o wykorzystywaniu technologii kosmicznych w polskim systemie obronnym.

image
Juan Pablo Sanchez de Lara. Fot. Defence24.pl

W kolejnej części konferencji swoje krótkie prezentacja miały hiszpańskie firmy z branży kosmicznej: Airbus Defence and Space, ALÉN SPACE, AVS Added Value Solutions, DHV Technology, GMV, HISDESAT Servicios Estratégicos, INDRA Sistemas, LIDAX i SENER Ingeniería y Sistemas, a następnie przedstawiciele zrzeszeń branżowych z obu krajów: Jaime de Rabago – prezes zrzeszenia TEDAE, oraz Paweł Wojtkiewicz – prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, którzy omówili potencjał ekonomiczny i technologiczny branży.

image
Paweł Wojtkiewicz. Fot. Defence24.pl

Część instytucjonalną wydarzenia zakończył panel dyskusyjny na temat możliwości współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Hiszpanią w sektorze kosmicznym.

Po zakończeniu części instytucjonalnej konferencji, odbyła się część networkingowa, w której wzięło udział 9 firm hiszpańskich oraz 25 firm polskich. W sumie odbyło się ponad 110 spotkań bilateralnych.

Źródło: Ambasada Hiszpanii

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!