Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polska firma finalizuje dostawę na rzecz misji w stronę Jowisza

Ilustracja: ESA/ATG medialab [sonda], NASA/ESA/J. Nichols (University of Leicester) [Jowisz]; NASA/JPL [Ganimedes]; NASA/JPL/University of Arizona [Io]; NASA/JPL/DLR [Kallisto i Europa]
Ilustracja: ESA/ATG medialab [sonda], NASA/ESA/J. Nichols (University of Leicester) [Jowisz]; NASA/JPL [Ganimedes]; NASA/JPL/University of Arizona [Io]; NASA/JPL/DLR [Kallisto i Europa]

Spółka Astri Polska przekazała Europejskiej Agencji Kosmicznej całość zakontraktowanych urządzeń przeznaczonych do zainstalowania w sondzie badawczej JUICE. Polski wkład przemysłowy wesprze realizację kluczowej misji naukowej ESA, której celem jest dogłębne zbadanie układu Jowisza, ze szczególnym uwzględnieniem lodowych księżyców gazowego olbrzyma. W ramach zwieńczenia projektu, pod koniec roku polska firma dostarczy jeszcze odpowiednie oprogramowanie testowe.

JUICE jest jednym z ważniejszych programów ESA, w których realizację zaangażowany jest polski sektor kosmiczny. Urządzenie przekazane przez Astri Polska w połowie lipca jest ostatnim z dwóch systemów elektronicznych dla sondy JUICE, których produkcję powierzono tej firmie. Pierwsze z nich spółka przekazała w listopadzie ubiegłego roku.

Oba urządzenia stworzą infrastrukturę testową dla sondy JUICE, razem z dedykowanym oprogramowaniem, przeznaczonym do testów i symulacji funkcjonowania poszczególnych podsystemów sondy, nad którym Astri Polska obecnie pracuje. W ten sposób inżynierowie nadzorujący prace nad misją JUICE będą mogli zweryfikować poprawność funkcjonowania kluczowych systemów sondy, m.in.: systemu zasilania, układu napędowego, system komunikacji i nawigacji, a także systemu sterowania panelami słonecznymi. Każde z urządzeń testowych wyposażone jest w 40 specjalistycznych zestawów wiązek przewodów wyprodukowanych przez polską firmę, które umożliwią połączenie wspomnianej infrastruktury testowej z sondą JUICE.

JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) to misja badawcza Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma za zadanie przeprowadzić badania Jowisza i jego lodowych księżyców. Start sondy planowany jest na 2022 rok. Oprócz Astri Polska, po stronie polskiego sektora kosmicznego w budowę sondy JUICE zaangażowani są m.in. inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Astri Polska jest firmą specjalizującą się w obszarze elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych. Spółka ma na swoim koncie wielokrotne realizacje i podwykonawstwo w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dostarcza również rozwiązania na zlecenie m.in.: Komisji Europejskiej (Europejska Agencja GNSS, Europejska Agencja Środowiska, program Horizon 2020), Banku Światowego czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od powstania w 2010 roku, Astri Polska zaangażowana była w ponad 50 projektów, zatrudniając w trakcie ich realizacji ponad 250 inżynierów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!