Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polski sprzęt wesprze integrację europejskich satelitów telekomunikacyjnych

Satelita Eutelsat Quantum podczas testu anteny. Fot. Airbus Defence and Space/Eutelsat via Flickr
Satelita Eutelsat Quantum podczas testu anteny. Fot. Airbus Defence and Space/Eutelsat via Flickr

Urządzenia produkowane przez rodzimą firmę Astri Polska znajdą zastosowanie przy integracji satelitów zamówionych przez głównych europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Sprzęt zaprojektowany i wyprodukowany przez polskich inżynierów wspomoże proces konstruowania satelitów, których głównym wykonawcą jest spółka Airbus Defence and Space. Mowa tutaj przede wszystkim o zleceniach na satelity Hot Bird francuskiej firmy Eutelsat oraz aparaturę SpainSAT.

Urządzenia Astri Polska posłużą do przetestowania systemów elektronicznych satelitów przed umieszczeniem ich na orbicie. Łącznie przetestowane zostaną cztery satelity z zakresu zleceń realizowanych dla dwóch wiodących europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Pierwszy z nich to francuski Eutelsat, będący operatorem satelitów Hot Bird, nadających sygnały stacji telewizyjnych i radiowych. Druga firma to hiszpański Hisdesat – operator satelitów „SpainSAT”, realizujących zadania z zakresu bezpiecznej łączności dla Ministerstwa Obrony Narodowej Hiszpanii oraz krajów objętych Programem Europejskiej Rządowej Komunikacji Satelitarnej „GovSatCom”.

Obie firmy zamówiły w Airbus Defence and Space po dwa satelity, które zostaną zbudowane w oparciu o nową platformę „Eurostar Neo”. Satelity zastąpią na orbicie urządzenia wcześniejszych generacji, których cykl życia zbliża się ku końcowi.

Dzięki wysiłkom naszego zespołu, stajemy się częścią łańcucha dostaw europejskiego rynku satelitów komercyjnych. Rynek ten nie jest łatwym, lecz daje perspektywę znacznego zwiększenia sprzedaży naszych produktów. Dostarczymy elektronikę i oprogramowanie, które znajdą zastosowanie przy integracji satelitów zamówionych przez dużych operatorów telekomunikacyjnych. Łącznie, dostarczymy dwa urządzenia – po jednym dla każdego z satelitów. Warto podkreślić, że przez ostatnie dwa lata przekazaliśmy już 4 podobne produkty dla platformy Eurostar Neo, na której oparta będzie nowa generacja HotBird i SpainSat.

Jacek Mandas, Prezes Astri Polska

 

Eurostar Neo należy do telekomunikacyjnych platform satelitarnych nowej generacji z dorobku Airbus Defence and Space. Powstała w ramach programu NEOSAT realizowanego pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES). Założeniem stworzenia nowej platformy było znaczne ograniczenie kosztów utrzymania oraz zapewnienie większych możliwości w zakresie przenoszenia ładunku użytecznego. Ponadto, satelity oparte o platformę Eurostar Neo posiadają w pełni elektryczny napęd umożliwiający korektę pozycji na orbicie.

W przypadku Astri Polska jest to już kolejny duży projekt z zakresu zaangażowania w europejskie programy kosmiczne w dorobku rodzimej spółki technologicznej. Firma dostarczała i nadal zapewnia rozwiązania dla flagowych programów ESA, takich jak JUICE, METOP-SG czy SENTINEL-5. Astri Polska specjalizuje się także w dostarczaniu dedykowanych rozwiązań z dziedziny satelitarnych obserwacji Ziemi, nawigacji satelitarnej (GNSS) i zarządzania kryzysowego.

Źródło: Astri Polska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!