Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polskie konsorcjum opracuje własny napęd satelitarny

Ilustracja: Adrian Parzybut / ILOT
Ilustracja: Adrian Parzybut / ILOT

Już za parę miesięcy ruszają prace w projekcie technologicznym POLON: Polski Moduł Napędowy - zakładającym stworzenie rodzimymi siłami chemicznego napędu rakietowego dla małego satelity. Realizacja projektu wystartuje z początkiem kwietnia 2020 roku, pod kontrolą konsorcjum przemysłowo-badawczego, w skład którego wejdą Instytut Lotnictwa (działające w strukturze Sieci Badawczej Łukasiewicz) oraz firma Creotech Instruments S.A.

Jak podano w komunikacie Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa, celem przedsięwzięcia jest opracowanie chemicznego napędu rakietowego dla małego satelity oraz jego integracja z platformą mikrosatelitarną Hypersat, rozwijaną przez firmę Creotech Instruments. Polski ośrodek badawczy, działając w konsorcjum z Creotech, rozpocznie realizację projektu POLON: Polski Moduł Napędowy wraz z początkiem kwietnia 2020 roku. Za realizację prac po stronie Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa będzie odpowiadać Zakład Technologii Kosmicznych (ZTK).

Projekt będzie realizowany przez 3 lata, a jego efektem ma być przygotowanie do wdrożenia oraz potencjalnej komercjalizacji gotowego rozwiązania użytkowego. Stworzone rozwiązanie stanie się w ten sposób pierwszym chemicznym napędem rakietowym w kosmosie, zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce.

POLON bazuje na opracowywanych przez ZTK technologiach napędowych, wykorzystujących ekologiczny materiał pędny –  wysoko stężony nadtlenek wodoru. Wpisuje się jednocześnie w światowy trend jakim jest poszukiwanie i sukcesywne wdrażanie technologii będącymi alternatywą dla klasycznych, toksycznych paliw rakietowych.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przyjęło pomysł do wdrożenia w ramach programu Szybka Ścieżka dla Mazowsza.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!