Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Polsko-włoskie forum aerokosmiczne wystartuje w Warszawie

Fot. Leonardo
Fot. Leonardo

Wraz z początkiem grudnia włoskie oraz polskie firmy sektora lotniczego i kosmicznego spotkają się w Warszawie w ramach pierwszego Italian-Polish Aerospace Forum, by rozmawiać o nadarzających się możliwościach współpracy. Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Włoch w Polsce, przy wsparciu ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich oraz Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

Italian-Polish Aerospace Forum odbędzie się 4 grudnia w Hotelu Bellotto w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Włoch w Polsce, przy wsparciu ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich oraz Włoskiej Izby Handlowo – Przemysłowej w Polsce.

Wydarzenie będzie okazją dla polskich firm sektora lotniczego i kosmicznego do nawiązania pierwszych kontaktów z ich włoskimi odpowiednikami w branży oraz wymiany doświadczeń. W tym celu organizatorzy proponują formułę Speed Business Mixer, polegającą na spotkaniach przy okrągłym stole umożliwiających nawiązanie w krótkim czasie wielu kontaktów biznesowych. W Speed Business Mixer wezmą udział przedstawiciele około 80 wybranych firm z branży lotniczej i kosmicznej. Uczestnicy będą mogli także budować sieć kontaktów w specjalnej Strefie B2B - miejscu zaprojektowanym na indywidualne spotkania 1-2-1 dla firm, które spotkały się podczas Speed Business Mixer.

Głównym celem Włoch i Polski jest współpraca firm działających w sektorze lotniczym i kosmicznym w obu krajach oraz wypracowanie wspólnej strategii na poziomie europejskim w celu wzmocnienia ich pozycji negocjacyjnej w przededniu ważnych decyzji dotyczących przyszłości przemysłu kosmicznego.

Aldo Amat, Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce

W wydarzeniu weźmie udział szereg podmiotów branży lotniczej i kosmicznej, w tym przedstawicielstwo koncernu Leonardo, który jest partnerem strategicznym Forum i zarazem właścicielem zakładów PZL Świdnik. Wśród uczestników znajdzie się też dziesięć włoskich firm i trzy klastry z regionów Piemont, Kampania i Apulia.

Ze strony instytucjonalnej obecni będą przedstawiciele rządów zarówno Polski jak i Włoch, agencji kosmicznych obu państw, a także Agencji Rozwoju Przemysłu. W Forum weźmie udział również przedstawiciel włoskiego zrzeszenia AIAD – Italian Industries Federation for Aerospace.

Polski przemysł reprezentowany będzie m.in. przez narodowego lidera sektora lotniczego i zbrojeniowego – Polską Grupę Zbrojeniową, a także krajową prywatną spółkę branży elektroniki dla wojska i systemów bezzałogowych, Grupę WB.

Także instytuty naukowo-badawcze i uczelnie wyższe będą obecne na Forum. Instytut Lotnictwa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Warszawska czy Wojskowa Akademia Techniczna, to tylko niektóre z podmiotów, których przedstawiciele będą gościć na wydarzeniu. Zaproszenie na Forum otrzymali również reprezentanci regionalnych klastrów sektora lotniczego, które zaliczają się do głównych podmiotów organizujących funkcjonowanie tej branży w Polsce.

We Włoszech około 800 przedsiębiorstw prowadzi działalność w sektorze lotniczym i kosmonautycznym, w którym zatrudnionych jest ponad 60000 osób. Szacowany obrót tego sektora wynosi około 15 mld euro, z czego 8 mld euro generowane jest na rynkach międzynarodowych. Liczę, że Forum będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania owocnej współpracy pomiędzy Polską i Włochami.

Antonino Mafodda, Dyrektor ITA/ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich w Polsce

Jak wskazują organizatorzy, kluczowe znaczenie ma omówienie podczas Forum zarówno kwestii instytucjonalnych, jak i współpracy przedsiębiorstw sektora kosmicznego z Polski i Włoch, które mogą prowadzić do obustronnie korzystnego, długotrwałego partnerstwa. „Dzięki przełomowym postępom w technologii kosmicznej w ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości biznesowe w przemyśle kosmicznym” – podkreślono w komunikacie o wydarzeniu. „Obecny, ogromny i stale rosnący popyt na usługi kosmiczne pozwala firmom z mniejszych krajów wejść na rynek i zbudować udany biznes. Zarówno Polska, jak i Włochy mogą skorzystać na tym wzroście, tworząc więzi przemysłowe pomiędzy rozwijającymi się polskimi firmami kosmicznymi a ich włoskimi odpowiednikami” – czytamy dalej.

Podstawowym celem Forum jest stworzenie platformy dla przedsiębiorstw z Polski i Włoch działających w powiązanych ze sobą branżach lotniczej i kosmicznej do wzajemnego poznania się i zawarcia kontaktów, które w przyszłości zaowocują rozwojem współpracy biznesowej z korzyścią dla obu krajów. Ponadto, chcemy także pokazać, że dzięki współpracy na poziomie narodowym i europejskim możliwym jest stworzenie również w Polsce firm, które mogą dołączyć do grona liczących się globalnie podmiotów sektora lotniczo-kosmicznego.

Marco Lupo, prezes Leonardo Poland sp. z o.o.

Italian-Polish Aerospace Forum obejmuje konferencję z udziałem międzynarodowych ekspertów, Speed Business Mixer, sesje networkingowe dla firm uczestniczących w Forum oraz uroczystą kolację. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Space24.pl.

Szczegółowy program i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!