Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Przemysł i nauka na rzecz rozwoju kadr. Współpraca inspirowana zawodami ERC

Fot. ERC2020/Łukasz Widziszowski
Fot. ERC2020/Łukasz Widziszowski

Cykl turniejów robotycznych kojarzonych z marką ERC (European Rover Challenge) od początku organizowany jest z zamysłem budowania platformy rozwoju kadr dla sektora kosmicznego w Polsce. Działanie w tym kierunku ma wspierać teraz dodatkowo współpraca naukowo-przemysłowa, zapoczątkowana w warunkach związanych z 6. edycją tego wydarzenia, między Politechniką Świętokrzyską a firmą Sener Polska.

Firma z branży inżynierii kosmicznej, Sener Polska podpisała z Politechniką Świętokrzyską umowę o współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Pomysł na wspólne działania narodził się podczas 6. edycji ERC Space and Robotics, jedynego międzynarodowego turnieju kosmicznego-robotycznego, jaki odbył się w 2020 roku po ogłoszeniu pandemii. Organizowane w Kielcach wydarzenie toczyło się w formule hybrydowej, co nie przeszkodziło organizatorom zaangażować w rywalizację wielu różnych drużyn z całego świata, jak również widzów.

Nawiązana kooperacja naukowo-przemysłowa ma objąć m.in. inicjowanie i prowadzenie wspólnych prac naukowo-badawczych, ukierunkowanych na innowacyjne rozwiązania dla przemysłu kosmicznego oraz lotniczego. W ramach współpracy inżynierowie Sener Polska będą mogli podnosić swoje kompetencje korzystając z know-how uczelni, a studenci PŚk - uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach z zakresu inżynierii aerokosmicznej oraz brać udział w programach stażowych firmy, współtworząc kadry dla przemysłu kosmicznego w Polsce.

W Polsce działamy od 2006, korzystając z ponad 50-letniego doświadczenia międzynarodowej grupy SENER. Uczestniczymy w ważnych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej takich jak ExoMars, Proba-3, Euclid, JUICE czy Athena, dostarczając mechanizmy oraz naziemne urządzenia wspomagające montaż satelitów. Budowa kadr polskiego sektora kosmicznego zawsze znajdowała się na liście priorytetów firmy.

Ibon Arregui Bilbao, dyrektor SENER Polska

Na fali sukcesu tegorocznej edycji ERC organizatorzy zdecydowali, że kolejna odsłona - ERC Space and Robotics Event, również odbędzie się w Kielcach. Siódma edycja wydarzenia nastąpi w dniach 10-12 września 2021 roku w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Podobnie jak ostatnio, zawody realizowane będą w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających nawigację robotem mobilnym na odległość. Szczegółowe informacje na temat przyszłorocznej edycji, w tym harmonogram rejestracji, podane zostaną w stosownym czasie na stronie internetowej wydarzenia.

Tegoroczna edycja zdołała zaistnieć w rzeczywistości zdalnej, skupiając w mediach społecznościowych do 252 tys. osób zainteresowanych tematyką kosmiczną i nowymi technologiami. Trzydniową transmisję wydarzenia obejrzało blisko 80 tys. widzów, z czego ponad 1/5 to obserwatorzy zagraniczni. Realizacja ERC w warunkach pandemii była możliwa dzięki specyficznemu trybowi organizacji. Drużyny, pozostając w swoich krajach zdalnie sterowały robotem, wykonującym zadania na torze marsjańskim znajdującym się Kielcach. Najlepszym uczestnikiem tegorocznych zawodów okazał się zespół ERIG e.V z Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy).

Częścią ERC 2020, oprócz rywalizacji zawodników na MarsYardzie, była również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych otwarta dla publiczności, e-turniej oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików oraz konferencja biznesowa organizowana w hybrydowej formie połączona ze studiem komentatorskim. "Hybrydowa formuła, choć realizatorsko było to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, pozwoliła nam wynieść ERC na poziom tak elitarnych konkursów, jakie prowadzi np. amerykańska agencja obronności DARPA" - zapewnia Łukasz Wilczyński, pomysłodawca cyklu i przedstawiciel głównego organizatora zawodów, Europejskiej Fundacji Kosmicznej. "Możemy śmiało powiedzieć, że prezentujemy jakość, którą do tej pory można było znaleźć głównie w turniejach dla profesjonalistów, organizowanych przez światowe instytucje rządowe" - podkreślił.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!