Reklama

Rynek globalny

Astronauci z Arabii Saudyjskiej polecą w przyszłym roku na ISS

Autor. Saudi Space Commission

Władze Arabii Saudyjskiej ogłosiły w ostatnich dniach plan stworzenia programu treningowego dla swoich astronautów. Jak podała agencja SPA, w 2023 roku na pokładzie kapsuły Dragon Crew w kosmos ma polecieć załoga, w skład której wejdzie pierwsza saudyjska pilotka i astronautka.

Reklama

Program ma na celu wyszkolenie obywateli saudyjskich, którzy wezmą udział w krótko i długoterminowych lotach kosmicznych, a także będą uczestniczyli w eksperymentach naukowych i przyszłych misjach kosmicznych. Z najnowszych informacji wynika, że para astronautów z Arabii Saudyjskiej poleci już w 2023 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie należącej do firmy SpaceX kapsuły Dragon Crew. Jak podaje Reuters, umowa na to przedsięwzięcie została podpisana prywatnie już na początku tego roku z firmą Axiom Space, lecz dopiero teraz możemy ujrzeć jej oficjalne potwierdzenie.

Reklama

Zgodnie z umową, dwóch saudyjskich astronautów ma wyruszyć do orbitującej stacji kosmicznej na mniej więcej tygodniowy pobyt już na początku przyszłego roku. Dzięki temu zostaną oni pierwszymi obywatelami w historii swoje kraju, którzy wezmą udział w locie w kosmos na pokładzie prywatnego pojazdu kosmicznego. Axiom Space będzie współpracować z saudyjskim partnerem w celu wyszkolenia astronautów do lotów w kosmos i przygotowania ich do prowadzenia badań naukowych.

Czytaj też

Nowy program kosmiczny wchodzi w skład pakietu reform ekonomicznych znanych jako Saudi Vision 2030, mających na celu dywersyfikację gospodarki i zmniejszenie zależności od dochodów z ropy naftowej. W ramach Saudi Vision 2030 rządzący de facto Arabią Saudyjską książę Mohammed ibn Salman dąży również do większej integracji kobiet na rynku pracy tego wciąż konserwatywnego kraju muzułmańskiego. Władze Arabii Saudyjskiej zniosły wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety w 2018 roku.

Reklama

W najbliższych miesiącach Królestwo planuje uruchomić swoją Narodową Strategię Kosmiczną, która ujawni programy i inicjatywy kosmiczne, mające według zapewnień władz na celu służyć nie tylko Arabii Saudyjskiej, ale i ludzkości z przestrzeni kosmicznej.

Pierwszym Arabem i muzułmaninem w kosmosie był przyrodni brat księcia Mohammeda i pilot sił powietrznych książę Sułtan ibn Salman, będąc członkiem siedmioosobowej załogi amerykańskiego wahadłowca Discovery podczas misji w 1985 roku.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama