Rynek globalny
Creotech zawarł porozumienia z podmiotami z Kazachstanu
Creotech Instruments S.A., notowany na GPW polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, zawarł dwa porozumienia o współpracy z podmiotami z Kazachstanu podczas 74. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Podpisane umowy są wynikiem rosnącej aktywności firmy na rynkach międzynarodowych oraz efektem realizacji jej strategii biznesowej, ukierunkowanej na międzynarodową sprzedaż systemów satelitarnych.
”Zawarte w Baku porozumienia o współpracy to efekt wieloletnich wysiłków na rzecz identyfikacji potencjalnych rynków zbytu, na których Creotech może wykorzystać swoje doświadczenie. Nasze technologie są już na tyle dojrzałe, iż szukamy partnerów wśród krajów, które pragną wspólnie rozwijać swoje programy kosmiczne, czego przykładem jest m.in. Kazachstan.” – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
Today we have signed two cooperation agreements with: #Ghalam LLP, a national manufacturer of space systems in #Kazakhstan and AUES University. The agreements were signed in the presence of the Deputy Minister of Development and Technology of Poland, @Kamila_E_Krol .#IAC2023 pic.twitter.com/uMnGve0MwT
— Creotech Instruments SA. (@CreotechSa) October 4, 2023
Prezes Zarządu dodał również, że możliwość wspólnej wymiany technologii i doświadczeń może zadziałać wyłącznie pozytywnie dla dalszego rozwoju Creotech, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, na której firma chce zająć pozycję istotnego dostawcy technologii mikrosatelitarnych.
Czytaj też
Współpraca z Kazachstanem
Pierwsze porozumienie, podpisano z kazachską firmą Ghalam LLP, narodowym integratorem i producentem systemów kosmicznych w Kazachstanie. Umowa przewiduje współpracę w zakresie realizacji wspólnych projektów satelitarnych, wzajemne konsultacje i wymianę informacji. Druga umowa, zawarta z Ałmatyńskim Uniwersytetem Inżynierii i Telekomunikacji, dotyczy współpracy akademickiej oraz technologicznej w sektorach kosmicznym, energetycznym i telekomunikacyjnym. W podpisaniu umów uczestniczyła Wiceminister Rozwoju i Technologii Polski, Kamila Król.
Firma Ghalam LLP to narodowy integrator i producent podsystemów kosmicznych. Spółka odpowiada za rozwój kazachskiego programu kosmicznego oraz budowę nowych statków kosmicznych. Ghalam zamierza także aktywnie działać na rynku testowania technologii kosmicznych. W tym celu w Kazachstanie wybudowano kompleks montażowo-testowy statków kosmicznych, który znajduje się w Astanie. W chwili obecnej Kazachstan posiada na orbicie dwa satelity telekomunikacyjne i trzy statki kosmiczne do celów obserwacji Ziemi.
Ałmatyński Uniwersytet Inżynierii i Telekomunikacji imienia Gumarbek Daukeyev jest jednym z wiodących uniwersytetów technicznych w Azji Środkowej. Zapewnia szkolenia w dziedzinie inżynierii kosmicznej, technologii informatycznych i bezpieczeństwa informacji, robotyki, sztucznej inteligencji energetyki cieplnej, elektrotechniki i telekomunikacji. Wydział uczelni kształci specjalistów w ramach programów studiów wyższych: licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Czytaj też
Międzynarodowy Kongres Astronautyczny
International Astronautical Congress to prestiżowe wydarzenie, które przyciąga liderów i ekspertów z branży kosmicznej z całego świata już od 1950 roku. Tegoroczna, 74 edycja odbywa się w Baku w dniach 2-6 października, umożliwiając wymianę wiedzy oraz doświadczeń w obszarze badań i technologii kosmicznych pośród przedstawicieli przemysłu kosmicznego, promując budowanie międzynarodowych relacji i współpracy. IAC 2023 to ponad 5000 uczestników.
Dodatkowo, tegoroczna edycja jest szczególnie ważna dla Polski, ponieważ w trakcie konferencji odbędzie się głosowanie dotyczące wyboru gospodarza IAC w roku 2026 – Polska stara się o organizację tego wydarzenia w Poznaniu. Na stoisku polskiego sektora kosmicznego, którego organizatorem jest POLSA, przedstawiciele agencji wraz z obecnymi na miejscu krajowymi firmami prezentują szeroką ofertę i specjalizacje polskiej branży kosmicznej.
Źródło: Informacja prasowa Creotech Instruments S.A.