Reklama

Sektor krajowy

Kosmiczny akcent na MSPO 2023

HYPERSAT - polska modułową platformę do projektowania i budowy satelitów
HYPERSAT - polska modułową platformę do projektowania i budowy satelitów
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Wśród wielu wystawców na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach swoje stoiska miały również firmy z polskiego sektora kosmicznego, które zaprezentowały oferowane przez siebie rozwiązania.

Reklama

Thorium Space

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2023 nasza redakcja odwiedziła stanowiska firm z sektora kosmicznego zarówno z Polski, jak i za granicy. Wśród wielu wystawców swoje stoisko miała, m. in. spółka Thorium Space, która zaprezentowała swój najnowszy terminal satelitarny na pasmo Ka - AURORA. Prezes spółki, Paweł Rymaszewski, który omówił ostatnie działania firmy oraz specyfikację techniczną zaprezentowanej technologii.

Reklama
Autor. Space24.pl
Reklama
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Premierowa Aurora jest produktem przeznaczonym do zapewnienia szerokopasmowej komunikacji z satelitami operującymi w paśmie Ka. Budowa terminala bazuje na technologii płaskich anten macierzowych z elektronicznie sterowaną wiązką. Konstrukcja ta umożliwia pracę zarówno z satelitami geostacjonarnymi jak i satelitami na niższych orbitach (MEO, LEO). Dzięki możliwości cyfrowego formowania dwóch niezależnych wiązek, zarówno nadawczych jak i odbiorczych, terminal jest w stanie nawiązać dwustronną komunikację jednocześnie z dwoma satelitami.

Czytaj też

ICEYE

Podczas wydarzenia odwiedziliśmy również spółkę ICEYE, która podczas kieleckich targów zaprezentowała swoje produkty i ogłosiła rozpoczęcie współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1.

Autor. Defence24.pl

W rozmowie ze Space24.pl, Witold Witkowicz, dyrektor zarządzający ICEYE Polska opowiedział o ogłoszonej kooperacji, która ma na celu dostawę polskiej konstelacji satelitów radarowych, wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną dla Wojska Polskiego, a także zmianie postrzegania rozpoznania satelitarnego w świetle trwającej wojny na Ukrainie. Rozmowa dotyczyła także planów polsko-fińskiej spółki na najbliższe miesiące oraz oceny decyzji zwiększenia składki, odprowadzanej przez nasz kraj do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z perspektywy firmy działającej w polskim sektorze kosmicznym. Całość rozmowy mogą Państwo znaleźć poniżej.

Czytaj też

Space Forest

Podczas tegorocznego MSPO zaprezentowała się również gdyńska firma SpaceForest, na stoisku której mogliśmy zobaczyć nowy przenośny radar na pasmo X, czyli SF-SAR-X. Rozwiązanie może być wykorzystywane do nadzoru obszarów bezpieczeństwa np. przez służby graniczne, policję, straż pożarną, do wykrywania i śledzenia podejrzanych i nieuprawnionych dronów i samochodów, ale także do geodezji, mapowania i monitorowania terenu.

Flagowym projektem SpaceForest jest jednak rakieta suborbitalna Perun. Na stoisko mogliśmy zapoznać się z materiałami na temat systemu, który już niebawem odbędzie drugą próbę lotu suborbitalnego. Jak mogliśmy dowiedzieć się z komunikatu gdyńskiej firmy, okno startowe dla lotu Peruna otwiera się już na początku przyszłego tygodnia i obecnie prowadzone są ostatnie prace przygotowawcze.

Rakieta Perun na testach w Ustce
Rakieta Perun na testach w Ustce
Autor. SpaceForest

Przypomnijmy, że 21 czerwca br. firma SpaceForest wykonała pierwszą próbę lotu suborbitalnej rakiety Perun z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych znajdującego się w Ustce. W planach było osiągnięcie pułapu 50 km, natomiast na wysokości 22 km nad powierzchnią zespół zaangażowany w test zdecydował się przetestować procedurę przerywania misji, która jak opisała polska spółka - zadziałała bez zarzutu.

Czytaj też

Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa

Najbliższy czas dla polskiej inżynierii rakietowej będzie niezwykły, ponieważ oprócz wspomnianej rakiety suborbitalnej Perun, możemy spodziewać się startu systemu Bursztyna, opracowywanego przez Łukasiewicz-Istytut Lotnictwa. Informacja o Bursztynie została ogłoszona podczas panelu "Synergie sektora obrony z sektorem kosmicznym" przez Dyrektora ILOT - dr Pawła Stężyckiego.

Silnik pomocniczy rakiety ILR-33 Bursztyn 2K
Silnik pomocniczy rakiety ILR-33 Bursztyn 2K
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Dr Stężycki zapowiedział, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, start powinien się odbyć za 3 tygodnie (stan na 6 września br.) z terytorium Szkocji. W porównaniu jest z Perunem, Bursztyn powinien zaliczyć lot kosmiczny, a zatem powyżej 100 km, czyli umownej granicy kosmosu - linii Karmana. Na stoisku ILOT odwiedzający mieli natomiast okazję porozmawiać ze specjalistami, nie tylko z zakresu inżynierii rakietowej, oraz zobaczyć opracowane przez Instytut rozwiązania.

Czytaj też

Creotech Instruments

Na tegorocznym MSPO swoje technologie zaprezentowała również spółka Creotech Instruments, na stoisku której mogliśmy zobaczyć autorską platformę satelitarną HyperSat oraz satelitę obserwacyjnego EagleEye. Warto podkreślić, że Creotech Instruments otrzymał nagrodę Defender na XXXI edycji MSPO w Kielcach, właśnie za platformę HyperSat.

HyperSat to pierwsza w Polsce i opracowana od podstaw przez polskich inżynierów, platforma satelitarna składająca się z modułów poszczególnych podsystemów. Pozwala na skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 do kilkudziesięciu kg o zróżnicowanym przeznaczeniu m.in. rozpoznania obrazowego, telekomunikacji czy nawigacji z niskiej orbity Ziemi. HyperSat jest rozwijany przez Creotech Instruments od 2017 roku.

HYPERSAT - polska modułową platformę do projektowania i budowy satelitów
HYPERSAT - polska modułową platformę do projektowania i budowy satelitów
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl
EagleEye
EagleEye
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Wyróżniona została również firma PIAP Space, która została laureatem nagrody Kopernik przyznawanej przez Polską Agencję Kosmiczną. Kopernik to nagroda POLSA w konkursie na podmiot „wyróżniający się znaczącym wpływem i zaangażowaniem w rozwój polskiego sektora kosmicznego".

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze