Reklama

Systemy Nośne

Przed nami drugi lot polskiej rakiety Perun

Rakieta Perun przed lotem 21 czerwca 2023 r.
Rakieta Perun przed lotem 21 czerwca 2023 r.
Autor. SpaceForest

Kilka miesięcy po pierwszym próbnym locie suborbitalnej rakiety Perun, firma SpaceForest, która odpowiada za produkcję systemu, poinformowała, że już niedługo odbędzie się kolejny start z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Jak mogliśmy dowiedzieć się z komunikatu gdyńskiej firmy wynika, że okno startowe dla lotu Peruna otwiera się już na początku przyszłego tygodnia i obecnie prowadzone są ostatnie prace przygotowawcze.

Reklama

Firma SpaceForest przygotowuje się do ponownego przeprowadzenia startu suborbitalnego systemu nośnego Perun. Gdyńska spółka poinformowała na swoich mediach społecznościowych, że okno startowe dla drugiego lotu otwiera się wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia, co oznacza, że dzieli nas już tylko kilka dni od kolejnej próby w locie polskiej rakiety. Celem jest osiągnięcie wysokości na poziomie 60 km nad powierzchnią Ziemi i ostateczne przetestowanie wszystkich systemów przed lotem kosmicznym. W dalszym ciągu można zostać patronem tego startu, zdobywając przy okazji pamiątkową naszywkę.

Reklama

Przypomnijmy, że 21 czerwca br. firma SpaceForest wykonała pierwszą próbę lotu suborbitalnej rakiety Perun z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych znajdującego się w Ustce. W planach było osiągnięcie pułapu 50 km, natomiast na wysokości 22 km nad powierzchnią zespół zaangażowany w test zdecydował się przetestować procedurę przerywania misji, która jak opisała polska spółka - zadziałała bez zarzutu.

W momencie, gdy dolecieliśmy do 22 kilometrów okazało się, że pojawiły się drobne anomalie. Wówczas konieczne było przerwanie lotu i odseparowanie części ładunkowej od reszty rakiety. Elementy rakiety zaczęły spadać, wysunęły się spadochrony. Następnie podjęliśmy z morza zbiornik oraz całą część ładunkową. Ze wszystkimi elementami mieliśmy kontakt, więc wiedzieliśmy dokładnie - co się z nimi dzieje, i w którym miejscu one lądują.
Marcin Sarnowski, SpaceForest
Zdjęcie z testowego lotu polskiej rakiety suborbitalnej Perun z dnia 21 czerwca 2023 r.
Zdjęcie z testowego lotu polskiej rakiety suborbitalnej Perun z dnia 21 czerwca 2023 r.
Autor. SpaceForest

Firma podkreśliła, że wysokość, na jaką wzbiła się rakieta, była drugorzędna. Kluczowe było także odzyskanie elementów rakiety z niezbędnymi danymi i elektroniką. Warto także zaznaczyć, że celem tejże próby było osiągnąć taką wysokość, po której można przetestować wejście w atmosferę i nadchodząca misja testowa również będzie mieć taki cel, gdyż przypomnijmy, że opracowywany system ma być w pełni wielokrotnego użytku, umożliwiającym przeprowadzenie co najmniej 5 lotów z wykorzystaniem pojedynczego egzemplarza.

Reklama

Czytaj też

Polska rakieta suborbitalna Perun konstruowana jest z myślą o stworzeniu opłacalnej platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Zgodnie z założeniami, mierzący 11 m długości system będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku handlowego na wysokość do 150 km (przy blisko 1 t masy startowej całego układu). Co ciekawe, rakieta wykorzystuje silnik hybrydowy SF1000, który jest niezbędny do korygowania lotu rakiety. Owa jednostka napędowa funkcjonuje w oparciu o ekologiczny materiał pędny (parafina w postaci stałej, podtlenek azotu jako ciekły utleniacz).

Rakieta suborbitalna Perun
Rakieta suborbitalna Perun
Autor. SpaceForest

Całość systemu tworzony jest przez gdyńską spółkę w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Pełna nazwa inicjatywy to „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych".

Czytaj też

Warto także przypomnieć, że w styczniu 2020 na poligonie w Drawsku Pomorskim udany lot na pułap 10 km odbyła rakieta Perun demonstrator, czyli model w skali 1:1 docelowej rakiety. Demonstrator systemu wznoszony był silnikiem SF 200 o impulsie 200 kNs i zdołał wtedy wypełnić wszystkie zamierzone cele.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!