Reklama

Rynek globalny

ESA poszukuje nowych technologii do eksploracji Księżyca

Artystyczna wizja koncepcji bazy na Księżycu
Autor. ESA

W ostatnim czasie na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pojawiło się ogłoszenie skierowane do szerokiego grona podmiotów zafascynowanych rozwojem technologii kosmicznych, dotyczące zgłaszania swoich autorskich pomysłów z obszarów wykorzystywania technologii kosmicznych, w tym wydobycie, rafinacja i transport regolitu księżycowego, obróbka tego surowca oraz magazynowanie, dystrybucja i utylizacja. Wybrane rozwiązania mogą przyczynić się do rozwoju europejskiego sektora kosmicznego i przyszłej kolonizacji Srebrnego Globu.

Reklama

Kilka dni temu na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej opublikowano ogłoszenie skierowane do instytucji przemysłowych i badawczych z Europy. Komunikat dotyczy możliwości zgłaszania swoich autorskich pomysłów, które mogłyby być w przyszłości wykorzystane do eksploracji przestrzeni kosmicznej (ze szczególnym naciskiem na Księżyc), oraz rozwoju europejskiego sektora kosmicznego. Według ESA, zasoby pochodzące z Księżyca, takie jak tlen, metale, księżycowy regolit i lód wodny, prawdopodobnie odegrają fundamentalną rolę w gospodarce kosmicznej, a w przyszłości mogą być wykorzystane do podtrzymywania życia, tankowania statków kosmicznych, magazynowanie energii lub budowę infrastruktury w kosmosie.

Reklama
Autor. ESA
Reklama

Z tego względu Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Europejskim Centrum Innowacji Zasobów Kosmicznych (ESRIC) w Luksemburgu ogłosiły nabór na pomysły do przyszłych misji wykorzystania zasobów (in-situ resource utilisation; ISRU) na Księżycu. W szczególności rozwiązania powinny dotyczyć następujących obszarów:

  • wydobycie, rafinacja i transport – w tym wydobycie i przeładunek regolitu, przygotowanie surowca oraz transfer i dostawa
  • wydobycie i przetwarzanie zasobów - w tym przetwarzanie regolitu w celu wydobycia innych zasobów, rafinacja produktów wraz z recyklingiem i usuwaniem odpadów
  • przechowywanie, dystrybucja i wykorzystanie - tankowanie statków kosmicznych, produkcja części metalowych, budowa infrastruktury

Czytaj też

W przyszłości misje ISRU będą wymagały dopracowanych oraz sprawdzonych technologii, aby zapewnić bezpieczne eksploatowanie Srebrnego Globu oraz wydobywanie tamtejszych zasobów, a jednocześnie zniosą wymagające warunki środowiska księżycowego. Wybrane rozwiązania będą miały szanse być przetestowane naziemnej instalacji demonstracyjnej typu end-to-end, a w przypadku dalszego rozwoju, mogą zostać włączone do księżycowej instalacji pilotażowej ISRU.

Autor. ESA

Zgodnie z podanymi informacjami, propozycje należy przesyłać nie później niż do 30 czerwca 2023 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na Open Space Innovation Platform , gdzie można znaleźć również dodatkowe informacje o inicjatywie. Wszelkie pytania natomiast należy kierować na adres [email protected]. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania swoich projektów.

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama