Reklama

Rynek globalny

Europejscy giganci stworzą bezpieczną infrastrukturę telekomunikacyjną

Autor. Airbus Defence and Space

Wraz z początkiem maja br. grupa największych europejskich firm z branży kosmicznej i telekomunikacyjnej zawarła partnerstwo, aby odpowiedzieć na przetarg Komisji Europejskiej dotyczący przyszłej europejskiej konstelacji satelitarnej IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite). Ma ona na celu zapewnienie nowej bezpiecznej i odpornej infrastruktury łączności dla europejskich rządów, przedsiębiorstw oraz obywateli.

Reklama

Stworzone konsorcjum o charakterze otwartym będzie zarządzane przez Airbus Defence and Space, Eutelsat, Hispasat, SES i Thales Alenia Space. Konsorcjum będzie również opierać się na podstawowym zespole następujących firm: Deutsche Telekom, OHB, Orange, Hisdesat, Telespazio i Thales. Jak czytamy w komunikacie prasowym firmy Airbus, podmioty wspólnie będą dążyć do stworzenia najnowocześniejszej konstelacji satelitarnej opartej na architekturze wieloorbitowej, która będzie interoperacyjna z infrastrukturą naziemną.

Reklama
Reklama

Firmy zapewniają, że w ramach partnerstwa powstanie zintegrowany i zarazem najlepszy w swojej klasie europejski zespół ds. przestrzeni kosmicznej i telekomunikacji złożony z przedstawicieli tych przedsiębiorstw, który wykorzysta wiedzę i możliwości w zakresie bezpiecznych rozwiązań komunikacji satelitarnej. Konsorcjum będzie również zachęcać firmy rozpoczynające działalność, przedsiębiorstwa o średniej kapitalizacji oraz małe i średnie przedsiębiorstwa do przyłączenia się do partnerstwa. Ma to doprowadzić do powstania bardziej innowacyjnego i konkurencyjnego europejskiego sektora kosmicznego, w którym pojawią się nowe modele biznesowe.

Czytaj też

Zintegrowany zespół ma na celu wspieranie współpracy między wszystkimi europejskimi podmiotami działającymi w sektorze kosmicznym w całym łańcuchu wartości w zakresie łączności, mając na uwadze umożliwienie strategicznej autonomii UE poprzez świadczenie suwerennych, bezpiecznych i odpornych usług rządowych w celu ochrony obywateli europejskich. Zespół wykorzysta synergię między infrastrukturą rządową i komercyjną. Partnerzy tworzący zespół są również dobrze przygotowani do świadczenia usług komercyjnych w celu zmniejszenia przepaści cyfrowej na terytoriach europejskich oraz zwiększenia globalnego zasięgu i konkurencyjności Europy jako potęgi kosmicznej i cyfrowej na rynku światowym.

W komunikacie czytamy także, że IRIS² ma dostarczyć rządom odpornych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie łączności, aby chronić obywateli Europy, oraz będzie świadczyć usługi komercyjne w interesie europejskich gospodarek i społeczeństw. Będzie również wzmacniać politykę partnerstwa UE poprzez oferowanie swojej infrastruktury za granicą. IRIS² jest nowym flagowym programem kosmicznym UE na rzecz cyfrowej, odpornej i bezpieczniejszej Europy.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!