Reklama

Rynek globalny

Polska i Rwanda dążą do współpracy w kosmosie. Będzie porozumienie?

Autor. Marek Borawski/KPRP

Polska rozwija swoją współprace z krajami Afryki na wielu poziomach. Choć jest to w większości przypadków ograniczona kooperacja, to pojawia się coraz więcej możliwości do jej rozwijania. Polskie firmy są bardzo prężne w wykorzystaniu nowych technologii, cyberbezpieczeństwie, kwestiach dronowych, a także kosmicznych. Teraz pojawia się okazja na współpracę w tym zakresie z Rwandą.

Trwają negocjacje na linii Kigali – Warszawa w kontekście podpisania porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding) – w obszarze pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Sygnatariuszem po naszej stronie jest Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Warto nadmienić, że polska firma kosmiczna SatRev jest w trakcie rozmów dotyczących współpracy z rwandyjskimi spółkami w zakresie technologii kosmicznych. W ranach bilateralnej współpracy polskie podmioty, w tym m.in. SatRev, miałyby dostarczy stronie rwandyjskiej mikrosatelity. W ciągu ostatniego roku doszło do kilkunastu spotkań między polskimi i rwandyjskimi przedstawicielami. 

Reklama

W wymiarze współpracy i rozwoju działań w kosmosie warto wskazać, że blisko 1500 studentów z Rwandy realizuje swoje studia wyższe w Polsce. Kooperacja naukowa może mieć również miejsce z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie, gdyż trwają rozmowy z Akademią Wojskową Rwandy na rzecz stworzenia programu studiów licencjackich w obszarze inżynierii lotniczej i kosmicznej. 

Rwanda to od 2022 r. także jeden z pierwszych krajów afrykańskich, które zdecydowały się uczestniczyć w księżycowym programie Artemis. W związku z dołączeniem do porozumienia, tak jak Polska, kraj ten zobowiązał się do współpracy w zakresie badań kosmosu, w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Reklama

Rwanda, a także i Demokratyczna Republika Konga, to kraje, gdzie wydobywany jest koltan, tak cenny w przemyśle kosmicznym. Kooperacja na poziomie politycznym może się jeszcze rozwinąć w obszarze wydobywczym. Należy się spodziewać dalszych rozmów i negocjacji z Rwandą. Oby to również prowadziło do rozwoju polskich projektów w kosmosie oraz zaangażowania krajowych firm w tym obszarze.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!