Reklama

Rynek globalny

Toyota zwiększa inwestycje w rynek kosmiczny

Japonia, rakieta, kosmos, Toyota, Interstellar Technologies
Wizualizacja rakiety nośnej ZERO od japońskiej firmy Interstellar Technologies.
Autor. Interstellar Technologies

Spółka Woven by Toyota, będąca częścią potężnego koncernu motoryzacyjnego, zainwestowała kilka miliardów jenów w start-up Interstellar Technologies, pracujący nad rakietą nośną ZERO oraz technologią telekomunikacji satelitarnej.

Woven by Toyota zainwestowała łącznie 7 mld jenów (~44 mln USD), co pozwoli japońskiemu start-upowi na dalszy rozwój projektu rakiety nośnej ZERO oraz pracę nad satelitami telekomunikacyjnymi.

Stając się głównym inwestorem, Woven by Toyota będzie miała swojego przedstawiciela w zarządzie Interstellar Technologies. W kolejnych miesiącach planowane są kolejne inwestycje ze strony japońskiego koncernu motoryzacyjnego.

Reklama

Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku

Głównym projektem firmy Interstellar Technologies jest rakieta nośna ZERO, która jak wynika z opublikowanego komunikatu, ma wpisywać się w rosnące zapotrzebowanie na rynku wynoszenia małych satelitów. W 2024 r. zostało przeprowadzonych łącznie 259 prób startów orbitalnych, co stanowi niemały wzrost w porównaniu z 2023 r., kiedy liczba ta wyniosła 221.

Dwustopniowy system ZERO o wysokości 32 m, średnicy 2,3 m i masie 71 t ma być w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) 800 kg i orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO) 250 kg.

W pierwszym stopniu znajdzie się 9 silników zasilanych mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu. Drugi segment będzie napędzać pojedyncza jednostka przystosowana do działania w próżni kosmicznej.

Interstellar Technologies pracuje również nad technologią komunikacji satelitarnej, natomiast na oficjalnej stronie internetowej ciężko o dokładne informacje na ten temat. „Woven by Toyota, lider w dziedzinie transformacji mobilności w ramach Grupy Toyota, jest idealnym partnerem, który pomoże nam rozwinąć naszą produkcję rakiet” - stwierdził Takahiro Inagawa, CEO Interstellar Technologies

Reklama

Toyota wkracza na rynek kosmiczny

Inwestycja Woven by Toyota to kolejny ruch japońskiego koncernu motoryzacyjnego na rynku kosmicznym. Przypomnijmy, że równolegle trwają prace nad projektem pojazdu księżycowego Lunar Cruiser, który jest realizowany we współpracy z japońską agencją kosmiczną JAXA.

Toyota, Księżyc, Lunar Cruiser, lądowanie na Księżycu
Wizualizacja pojazdu księżycowego Lunar Cruiser.
Autor. Toyota

Według oficjalnych informacji z maja 2024 r., pojazd będzie gotowy do misji w 2031 r., natomiast do księżycowego programu Artemis (realizowany pod przewodnictwem NASA) dołączy w 2032 r. 10-tonowy Lunar Cruiser z kabiną ciśnieniową będzie w stanie pomieścić dwóch astronautów bez skafandrów.

Reklama

„Ta współpraca biznesowa pozwoli wykorzystać szerokie możliwości produkcyjne Grupy Toyota i połączyć nasze doświadczenie, aby rozwijać produkcję rakiet i dalej napędzać transformację mobilności.” - skomentował ruch inwestycyjny Hajime Kumabe, CEO Woven by Toyota.

Reklama

Komentarze

    Reklama