Reklama

Rynek globalny

USA i Włochy wspólnie zwiększą produkcję silników rakietowych

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Amerykański koncern RTX (dawniej Raytheon Technologies Corporation) i włoskie Avio podpisały umowę, na podstawie której zobowiązały się do zwiększenia produkcji silników rakietowych na paliwo stałe. Popyt na tego typu technologie wzrósł przez trwającą wojnę na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie.

23 lipca br. firma RTX oraz Avio zawarły strategiczne porozumienie, dotyczące współpracy przy produkcji silników rakietowych na paliwo stałe do zastosowań obronnych. Umowa ma pomóc w kwestii niedoborów broni opartej na tego typu silnikach rakietowych w amerykańskim przemyśle, a także sprostać wyzwaniom wynikającym z rosnącego popytu, który jest spowodowany bieżącymi konfliktami zbrojnymi na świecie.

Reklama

Wraz z Avio będziemy nadal opracowywać i rozwijać potencjalne rozwiązania w zakresie silników rakietowych, aby zapewnić, że będziemy w stanie sprostać zwiększonemu długoterminowemu zapotrzebowaniu naszych krajowych i międzynarodowych klientów” - podkreślił Bob Butz, wiceprezes ds. operacji i łańcucha dostaw w Raytheon (RTX).

Warto zauważyć, że włoska firma od 2022 r. dysponuje spółką zależną Avio USA z siedzibą w mieście Arlington w stanie Wirginia. Partnerstwo wykorzysta zatem istniejące możliwości produkcyjne i inżynieryjne Avio we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych. „Avio i Avio USA są gotowe do współpracy z Raytheon w celu zbudowania bardziej odpornej amerykańskiej bazy przemysłowej dla silników rakietowych” - podkreślił Giulio Ranzo, dyrektor generalny firmy Avio.

Silniki na paliwo stałe to rodzaj napędu rakietowego, który jest powszechnie stosowany m.in. w pociskach wojskowych (np. przeciwpancernych) lub pojazdach nośnych na całym świecie. Posiadają one szerokie spektrum zastosowań i charakteryzują się dużą stabilnością oraz łatwością przechowywania przez długi czas, a także zdolnością do szybkiego zapewnienia dużego ciągu.

Reklama

Firma Avio ma bogate doświadczenie w przemyśle lotniczym i kosmicznym, bowiem jest m.in. głównym wykonawcą europejskiej rakiety nośnej Vega, a także dostarcza silniki (P120C) dla nowej rakiety Ariane 6, która w ostatnim czasie zaliczyła swój pierwszy lot. Doświadczenie i know-how włoskiej firmy w zakresie obronności i stałych napędów sięgają ponad 60 lat, podczas których firma opracowała szereg zaawansowanych technologii i rozwiązań produkcyjnych.

Współpraca z amerykańskim koncernem, który od lat dostarcza kluczowe technologie dla wojska, może przynieść wiele korzyści, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wojna na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie, a także krajów w innych regionach powodują, że popyt na broń oparta na technologiach rakietowych w ostatnich latach znacząco wzrosła.

Źródło: RTX/Space News/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!