Reklama

Komunikacja

Satelity telekomunikacyjne w polu zainteresowania Facebooka

Ilustracja: Pixabay
Ilustracja: Pixabay

Facebook potwierdza, że pracuje nad projektem kosmicznego satelity dla łączności internetowej, który w przyszłości ma zapewnić połączenia z siecią mieszkańcom trudno dostępnych regionów Ziemi - podał magazyn “Wired”.

Satelita znany jako Athena ma zostać wyniesiony na orbitę już w 2019 roku - wynika z treści korespondencji, do której dotarł magazyn. Moduł łączności ma być zaprojektowany w taki sposób, aby "w wydajny sposób zapewniał łączność z internetem w regionach, w których obecnie korzystanie z sieci jest niemożliwe, bądź brakuje niezbędnej do tego infrastruktury".

Projekt Atheny to inicjatywa realizowana dzięki współpracy wielu podmiotów, wśród których oprócz Facebooka można znaleźć również firmę SpaceX należącą do Elona Muska, a także wspierany finansowo przez Grupę Softbank projekt OneWeb.

Korespondencja, do której dotarł magazyn "Wired" rozpoczęła się w 2016 roku. Koncern Marka Zuckerberga odmówił jednak sprecyzowania właściwości technicznych projektu internetowego satelity. Przedstawiciele Facebooka ograniczyli się w rozmowie z magazynem do stwierdzenia, że mają "głębokie przekonanie i wiarę, iż technologia łączności satelitarnej będzie czynnikiem umożliwiającym budowę następnej generacji łącz szerokopasmowych, które pozwolą na dostęp do internetu w regionach, gdzie wcześniej było to nieosiągalne".

“Wired” podkreśla, że to nie pierwsza próba wejścia Facebooka w branżę infrastruktury łączności. W 2013 roku koncern ogłosił powstanie inicjatywy Internet.org, której celem miało być zapewnienie łączności osobom do tej pory wykluczonym z możliwości korzystania z sieci ze względu na region zamieszkania. Jednym z realizowanych zadań tego projektu był program Free Basics, budzący wiele kontrowersji, który w ponad 60 krajach umożliwiał użytkownikom bezpłatny dostęp do wybranych stron internetowych - w tym Facebooka. Według krytyków Free Basics prowadził do "budowy internetu dwóch jakości", co tylko przyczyniało się do pogłębiania już istniejących problemów społecznych. Głównie z tych powodów program Free Basics został zakazany w Indiach w 2016 roku.

Zdaniem związanej z Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesor Kerri Cahoy, budowa satelitarnego internetu stanowi obecnie wyzwanie przede wszystkim ze względu na koszty infrastruktury. Obecnie łączność tego rodzaju nie może konkurować pod względem kosztów powstawania infrastruktury z internetem kablowym - budowa satelitów jest znacznie droższa.

Magazyn "Wired" podkreśla, że samo powstanie infrastruktury satelitarnej dla łączności internetowej to tylko jedno z wyzwań, przed którymi staną firmy chcące rozwijać dostęp do internetu zapewniany przez ten rodzaj sprzętu. Innym, niemniej ważnym problemem, może być, zdaniem magazynu, przekonanie wykluczonych do tej pory cyfrowo społeczeństw, że dostęp do światowej sieci internetowej jest dla nich szansą na rozwój.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze