Reklama

Sektor krajowy

Creotech S.A. debiutuje na rynku głównym GPW

Autor. PAP MediaRoom

Akcje Creotech Instruments zadebiutowały na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. To trzeci tegoroczny debiut na głównym parkiecie i 420-sta spółka notowana na GPW. Rolę globalnego koordynatora transakcji pełnił Dom Maklerski Navigator S.A., współkoordynatorem transakcji był Noble Securities S.A.

Reklama

Creotech Instruments S.A. od lat realizuje wiele projektów technologicznych, współpracując z takimi podmiotami jak Europejska Agencja Kosmiczna czy Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Dzięki emisji nowych akcji firma pozyskała 39,65 mln zł na dalszy rozwój, w tym ukończenie kluczowych projektów R&D w obszarze satelitarnym oraz systemów kwantowych, a także zwiększenie swoich zdolności produkcyjnych i sprzedażowych. Globalnym koordynatorem zakończonej w czerwcu br. oferty publicznej był Dom Maklerski Navigator S.A., a współkoordynatorem Noble Securities S.A. Doradztwo prawne zapewniała kancelaria WBW Weremczuk, Bobeł & Wspólnicy a funkcję Doradcy Zarządu spółki pełnił CC Group Sp. z o.o.

Reklama
Dziś, z satysfakcją pragnę przekazać, że przenieśliśmy notowania akcji naszej spółki z rynku NewConnect na główny parkiet GPW w Warszawie, osiągając tym samym jeden z głównych kamieni milowych, które wyznaczyliśmy sobie na ten rok. Mam nadzieję, że obecność na rynku regulowanym GPW dodatkowo wzmocni postrzeganie Creotech Instruments, a pozyskane w publicznej ofercie środki przyczynią się do dalszego, dynamicznego rozwoju naszej spółki. Satysfakcja jest tym większa, iż oferta naszej spółki realizowana była w wysoce niekorzystnych warunkach rynkowych, a pomimo tego udało się z sukcesem zainteresować nią inwestorów i pozyskać do spółki prawie 40 mln zł
Grzegorz Brona, Prezes Zarządu w Creotech Instruments S.A.
Reklama

Creotech działa na rynku technologii kosmicznych, komputerów kwantowych i dronów, a jednym z najważniejszych celów spółki jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity EagleEye, a następnie satelit obserwacyjnych dla segmentu obronności w ramach projektu PIAST. W kwietniu 2022 roku firma zrealizowała pierwszą fazę wspomnianego projektu PIAST.

Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie w Polsce instrumentów narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Będzie to pierwsze komercyjne wdrożenie autorskiej platformy satelitarnej HyperSat, którą rozwija spółka. Oprócz projektu PIAST zespół inżynierów Creotech wraz z partnerami biznesowymi pracuje nad mikrosatelitą obserwacyjnym Ziemi - EagleEye. Jego wyniesienie na niską orbitę okołoziemską planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.

Czytaj też

Creotech rozwija się również na rynku kwantowym. Spółka jako pierwsza w Europie rozpoczęła produkcję elektroniki sterującej komputerami nowej generacji. Od 2019 r. firma współtworzy ekosystem sprzętowy kontroli kubitów Sinara, opracowywany m.in. wspólnie z Uniwersytetem w Oxfordzie. Pozwala on 20-krotnie poprawić efektywność tworzenia systemów kwantowych, wpływa na ustandaryzowaną obsługę i zmniejsza pobór energii.

Creotech wkrótce przystąpi również do realizacji największego projektu z zakresu technologii kwantowych, bowiem w maju br. międzynarodowe konsorcjum pod przewodem Uniwersytetu w Innsbrucku, w skład którego wchodzi Creotech, zostało wybrane przez Komisję Europejską do projektu budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla UE. Celem przedsięwzięcia jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 roku oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 roku.

Czytaj też

Ponadto w czerwcu br. spółka poinformowała o tym, że podejmie się rozwinięcia technologii satelitarnych z Uniwersytetem z Malezji. Współpraca dotyczy opracowania produktów w zakresie technologii satelitarnych i dronowych, odpowiadających na potrzeby regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Reklama

Komentarze

    Reklama