Reklama

Sektor krajowy

Creotech podwykonawcą nowego projektu ESA. Współpraca z Politechniką Wrocławską

Autor. Creotech

Creotech Instruments 19 maja br. został podwykonawcą i partnerem Politechniki Wrocławskiej w projekcie „MEMS Based Mass Spectrometry”, realizowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach programu ESA EXPRO+. Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie spektrometru masowego dla przyszłych misji kosmicznych ESA i tym samym identyfikacji m.in. substancji organicznych obecnych na badanych przez sondy kosmiczne obiektach takich jak Mars, Wenus, czy Księżyc. Spółka Creotech Instruments w ramach tego projektu odpowiedzialna będzie za opracowanie i wyprodukowanie elektroniki kontroli i odczytu systemu spektrometru wraz z oprogramowaniem oraz za prowadzenie testów środowiskowych systemu. Całkowity budżet projektu wynosi 449 172 EUR netto, a okres jego realizacji został ustalony na 15 miesięcy.

Reklama

Spółka Creotech Instruments w ramach projektu ,,MEMS Based Mass Spectrometry'' odpowiedzialna będzie za opracowanie i wyprodukowanie elektroniki kontroli i odczytu systemu spektrometru wraz z oprogramowaniem oraz za prowadzenie testów środowiskowych systemu.

Reklama
Z wielką satysfakcją i dumą pragnę poinformować, że doświadczenie i wiedza ekspercka inżynierów Creotech Instruments po raz kolejny zostały docenione. Wczoraj bowiem otrzymaliśmy informację, że nasza firma została wybrana, jako podwykonawca Politechniki Wrocławskiej, w projekcie „MEMS Based Mass Spectrometry", który będzie realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cieszę się, że polscy specjaliści z zakresu technologii kosmicznych zostali po raz kolejni zauważeni, w szczególności przez Europejską Agencję Kosmiczną, która bardzo starannie i selektywnie wybiera swoich partnerów do współpracy. Celem najnowszego projektu jest zaprojektowanie spektrometru masowego dla przyszłych misji kosmicznych ESA i tym samym identyfikacji mieszanek gazowych i substancji organicznych obecnych na badanych przez sondy kosmiczne ciałach. Udział naszej firmy w tym przedsięwzięciu wiąże się z frozszerzeniem dotychczasowej współpracy z ESA, a właściwa realizacja I fazy projektu może mieć pozytywny wpływ na uczestnictwo Creotech Instruments w kolejnych fazach przedsięwzięcia, włączając potencjalnie możliwą produkcję urządzenia na potrzeby misji kosmicznych np. na Marsie, Wenus czy Księżycu. Wspomniany spektrometr będzie charakteryzował się niespotykaną dotychczas na rynku miniaturyzacją i wysoką czułością, co z pewnością wpłynie na finalny kształt projektu oraz jakość poszczególnych procesów. (...) Przy ,,MEMS Based Mass Spectrometry'' będziemy ściśle współpracowali z liderem projektu – Politechniką Wrocławską, dla której pełnimy rolę strategicznego partnera.
Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
Reklama

Czytaj też

Całkowity budżet projektu wynosi 449 172 EUR netto, a okres jego realizacji został ustalony na 15 miesięcy. "Projekt zakończy się na poziomie gotowości technologicznej 4, niemniej jednak spodziewamy się jego kontynuacji w ramach kolejnych zleceń" – komentuje Grzegorz Brona. "Liczę, że w perspektywie długofalowej to przedsięwzięcie nie tylko wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej, ale i znacząco wpłynie na osiągane wyniki finansowe Creotech Instruments" – dodaje.

Niedawno spółka podsumowała wyniki za I kwartał 2022 r. W raportowanym okresie firma, w relacji r/r odnotowała około 2-krotny wzrost zysku netto, który od stycznia do marca br. wyniósł 0,57 mln zł. W minionym kwartale Creotech osiągnął również r/r 24% wzrost wyniku EBITDA, który ukształtował się na poziomie prawie 1,5 mln zł. Przychody ogółem w tym okresie wyniosły 9,4 mln zł i utrzymały się na poziomie podobnym do analogicznego okresu poprzedniego roku, kiedy to zamknęły się kwotą 9,8 mln zł.

W ramach pierwszego segmentu, w kwietniu 2022 roku spółka zrealizowała I fazę strategicznego projektu PIAST realizowanego dla polskiego wojska, którego celem jest umieszczenie 3 satelitów obserwacyjnych, opartych na autorskiej platformie HyperSat, na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku. Pierwszym testem technologii HyperSat będzie wystrzelenie pierwszego polskiego mikrosatelity obserwacyjnego – EagleEye, które planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku. Natomiast dalszy rozwój spółki w tym segmencie kwantowym będzie dodatkowo napędzany udziałem Creotech Instruments w strategicznym projekcie, jakim jest realizacja budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. W maju br. międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi spółka, otrzymało od Komisji Europejskiej zaproszenie do zawarcia ramowej umowy na budowę takiego komputera.

Czytaj też

Źródło: Creotech Instruments

Reklama

Komentarze

    Reklama