Sektor krajowy
Koniec prac nad projektem platformy satelitarnej HyperSat
Creotech Instruments S.A. czyli jedna z polskich firm produkująca i dostarczająca na światowy rynek technologie kosmiczne, zakończyła realizację projektu stworzenia uniwersalnej platformy satelitarnej w standardzie HyperSat. Oznacza to rozpoczęcie testów w warunkach realnego użytkowania.
Renesans to flagowy projekt Creotech Instrument, którego celem jest budowa i rozwój platformy mikrosatelitarnej HyperSat, służącej do realizacji misji kosmicznych w optymalnym czasie i niskich kosztach, w szczególności do budowy konstelacji satelitarnych. HyperSat z kolei to modułowa, uniwersalna platforma, która zaopatrzona w instrumenty pozwoli na realizację szerokiego spektrum misji kosmicznych różnego przeznaczenia, stanowiąc oparcie dla satelitów o masie od 10 do 60 kilogramów.
Czytaj też
Czytamy z komunikatu, że spółka otrzymała informację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o zatwierdzeniu projektu i jego rozliczeniu. Całe przedsięwzięcie realizowane było w cyklu 4-letnim, a wartość wydatków kwalifikowanych wyniosła 15,2 mln zł. W ramach projektu wytworzono i przetestowano technologię na 6 i 7 poziomie gotowości technologicznej.
Zakończenie fazy rozwojowej platformy HyperSat to kluczowy krok dla Creotech, który otwiera przed nami możliwości komercyjnego wprowadzenia na rynek mikrosatelitów bazujących na standardzie HyperSat. Potwierdzamy nasze dotychczasowe plany w zakresie umieszczenia naszego pierwszego mikrosatelity EagleEye bazującego na platformie HyperSat do końca 2023 roku. Oznacza to także osiągnięcie 9 poziomu gotowości technologicznej umożliwiającego sprzedaż produktu na rynku.
Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
Czytaj też
W obszarze elektronicznym opracowaliśmy wszystkie zakładane podsystemy, m.in.: komputer pokładowy, podsystem zasilania, czy komunikacji. Głównymi przewagami naszej platformy jest jej modularność i powtarzalność. Klienci będą mogli dowolnie konfigurować satelitę korzystając z gotowych modułów i instrumentów o większych gabarytach, dzięki czemu pole zastosowania HSN będzie istotnie większe.
Grzegorz Brona
Creotech dodł, że ważną cechą platformy HyperSat jest jej skalowalność oraz optymalizacja pod kątem szybkiej integracji. Obecnie polska spółka może przejść do kolejnej fazy tj. prac prowadzących do umieszczenia w przestrzeni kosmicznej pierwszego mikrosatelity EagleEye bazującego na technologii HyperSat. Ma to nastąpić do końca 2023 r.