Reklama

Sektor krajowy

Kosmiczna firma z Polski rozpoczęła realizację kolejnego projektu dla ESA

Autor. NASA

N7 Space – polski dostawca oprogramowania krytycznego do systemów pokładowych – rozpoczął realizację projektu dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mającego na celu opracowanie i zbadanie pod kątem przydatności w aplikacjach kosmicznych prototypowego systemu czasu rzeczywistego (RTOS) opartego na języku Rust.

Reklama

Rust to otwarto-źródłowy, napisany od podstaw język programowania systemowego, stworzony z myślą o aplikacjach, w których kluczowe są bezpieczeństwo i wydajność aplikacji. Prace nad Rustem trwały od 2010 roku, pięć lat później powstała pierwsza stabilna wersja tego języka dla silnika przeglądarki Mozilla Firefox. Od tego czasu ekosystem Rusta jest stale rozbudowywany, m.in. dzięki staraniom powstałej w 2021 roku Rust Foundation, w skład której wchodzą Amazon, Huawei, Google, Microsoft oraz Mozilla.

Reklama
Autor. N7 Space
Reklama

To co wyróżnia język Rust w kontekście tworzenia oprogramowania dla systemów embedded, to szereg rozbudowanych funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem, możliwość użycia bibliotek napisanych w języku C czy kompatybilność z narzędziami powszechnie używanymi w wytwarzaniu oprogramowania wbudowanego.

Dzięki unikalnym cechom tego języka, takim jak mechanizm własności i czasu życia, Rust jest interesującym kandydatem do tworzenia oprogramowania dla systemów wbudowanych. Silna analiza statyczna wbudowana w kompilator zapewnia bezpieczeństwo wątków i pamięci. Niski narzut na wydajność i duża kontrola nad pamięcią pozwalają na bezpośredni dostęp do warstwy sprzętowej, sprawiając, że Rust nadaje się zarówno do programowania mikroprocesorów, jak i do stworzenia systemu operacyjnego czasu rzeczywistego. Dzięki możliwości wyłączenia dynamicznej alokacji pamięci Rust może znaleźć zastosowanie w systemach krytycznych.
Filip Demski, lider techniczny projektu

Czytaj też

Co ciekawe, do tej pory powstało zaledwie kilka dojrzałych i użytecznych systemów czasu rzeczywistego (RTOS) napisanych w języku RUST, przy czym żaden z nich nie był tworzony z myślą o zastosowaniu w środowisku kosmicznym/systemach lotnych. Stąd prawdopodobnie zainteresowanie Europejskiej Agencji Kosmicznej projektem zgłoszonym przez N7 Space.

Jak opisuje Michał Mosdorf, prezes spółki N7 Space, głównym celem projektu R&D "Evaluation of Rust usage in space applications by developing BSP and RTOS targeting SAMV71" jest stworzenie prototypu lekkiego systemu czasu rzeczywistego w języku RUST pracującego na mikrokontrolerze ARM Cortex-M7 SAMV71 wraz z biblioteką sterowników (Board Support Package) i aplikacją demonstracyjną.

Opracowane komponenty software’owe pozwolą na przetestowanie zestawu podstawowych funkcjonalności reprezentatywnych dla projektu satelitarnego klasy CubeSat, takich jak komunikacja za pomocą interfejsów szeregowych, zarządzanie trybami pracy czy obsługa czujników, także pod kątem przyszłej kwalifikacji ECSS tych komponentów. Rezultat projektu zostanie udostępniony na licencji open-source. Mamy nadzieję, iż dzięki temu opracowany system operacyjny stanie się w przyszłości atrakcyjnym rozwiązaniem dla systemów krytycznych stosowanych w misjach kosmicznych.
Michał Mosdorf, prezes spółki N7 Space

Linki do projektu na stronie ESA

Link do opisu projektu na stronie N7 Space

Informacja prasowa przesłana przez N7 Space

Reklama

Komentarze

    Reklama