Reklama

Sektor krajowy

KP Labs w europejskiej misji badawczej na asteroidę

Autor. ESA

Polska firma KP Labs ogłosiła swoje zaangażowanie w misję M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ma na celu wysłanie autonomicznego statku kosmicznego do zbadania asteroidy oddalonej od Ziemi o 150 mln kilometrów. Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji opracowanym przez KP Labs, misja ta może zrewolucjonizować nasze zrozumienie składu i potencjalnych zasobów naturalnych asteroid.

Celem misji M-Argo, przygotowywanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, jest wysłanie niewielkiego autonomicznego statku kosmicznego do szczegółowego badania asteroidy położnej niedaleko Ziemi. Misja ta ma dotrzeć do asteroidy oddalonej o 150 milionów kilometrów od naszej planety, wybranej spośród ponad 700 000 potencjalnych kandydatów w wyniku rygorystycznego procesu selekcji.

Głównym zadaniem misji jest analiza fizycznych właściwości asteroidy, takich jak kształt, masa i skład, co dostarczy bezcennych informacji na temat potencjalnego wykorzystania zasobów obecnych na takich ciałach niebieskich. Będzie to możliwe dzięki opracowaniu zaawansowanego instrumentu do obrazowania hiperspektralnego oraz algorytmów do przetwarzania pozyskanych informacji. Dzięki zdolności do zaawansowanej, autonomicznej analizy danych, misja M-Argo znacznie zwiększy możliwości odkrywania i rozumienia składu oraz potencjalnych zasobów asteroid bliskich Ziemi.

Reklama

Głównym wykonawcą projektu jest firma TSD-Space. Polskie KP Labs odpowiada za integrację i operacyjność algorytmów sztucznej inteligencji (AI) zaprojektowanych do współpracy z tym instrumentem. Projekt wspiera także firma Phonemic, koncentrując się na zapewnieniu zaawansowanych możliwości analitycznych do szczegółowego badania składu asteroidy.

YouTube cover video

Na potrzeby ambitnej misji, zespół KP Labs dostosowuje modele głębokiego uczenia do współpracy z układem FPGA (Field-Programmable Gate Array), który jest kluczowym elementem systemów obrazowania hiperspektralnego opracowanych przez TSD-Space. Zadaniem KP Labs jest opracowanie solidnych ram testowych, które zapewnią efektywne działanie tych modeli w warunkach ograniczonej mocy obliczeniowej statku kosmicznego.

Obecna architektura, składająca się z optycznego frontendu i jednostki przetwarzania danych (DPU) opartej na FPGA, jest zaprojektowana do wstępnego przechwytywania i przetwarzania obrazów. KP Labs wzbogaci jednostki DPU o algorytmy uczenia maszynowego, co pozwoli na zaawansowane przetwarzanie na pokładzie, sprostanie wyzwaniom misji w głębokim kosmosie oraz efektywne rozpoznawanie składu asteroid i wykrywanie potencjalnych zasobów in-situ, pomimo ograniczeń sprzętowych w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Wspierająca KP Labs Firma Phonemic, odpowiada za projektowanie i prowadzenie środowiska na układzie FPGA, umożliwiając implementację i ewaluację modeli głębokiego uczenia. Od projektowania interfejsów komunikacyjnych i integracji FPGA z urządzeniami zewnętrznymi, przez przygotowanie FPGA do przetwarzania danych, aż po uruchomienie systemu.

Wszystkie te działania umożliwią płynną integrację ram oraz zapewniają, że architektura sprzętowa jest precyzyjnie dostosowana do algorytmów uczenia maszynowego, w pełni wykorzystując możliwości układu FPGA.

Reklama

Start misji planowany jest na 2024 lub 2025 rok. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej KP Labs oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Space Agency

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!