Reklama

Sektor krajowy

MRiT: stawiamy na rozwój polskiego sektora kosmicznego

Autor. MRiT

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się się spotkanie z przedstawicielem Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Liczymy na jeszcze większą współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i wspólną realizację projektów” - opisał resort rozwoju.

26 listopada br. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przyjęto ważnych gości. Resort rozwoju odwiedził polski astronauta dr Sławosz Uznański, a także dyrektor Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration ESA Daniel Neuenschwander.

Mieli oni okazję porozmawiać z wiceministrem Michałem Jarosem oraz wziąć udział w spotkaniu, którego głównym celem było omówienie możliwości rozwoju polskiego sektora kosmicznego. W dyskusji wzięli udział również m.in. gen. Lech Majewski, a także prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof Grzegorz Wrochna.

Reklama

MRiT opisało, że rozwój krajowego sektora kosmicznego w zakresie eksploracji kosmosu jest dla Polski bardzo istotny. Dlatego też jednym z tematów rozmów była nadchodząca misja polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dla polskiego przemysłu ma ona ogromne znaczenie, gdyż polskie firmy będą miały dzięki temu okazję przetestować swoje technologie w warunkach mikrograwitacji.

Program misji będzie skupiony przede wszystkim wokół eksperymentów opracowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, pod kierunkiem ESA, dlatego podczas opisywanego spotkania rozmawiano też o kwestii współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. „Liczymy na jeszcze większą współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i wspólną realizację projektów.” - opisał resort rozwoju.

Autor. MRiT

Dodano także, że współpraca z ESA, w tym zakresie ma charakter kluczowy. Aby ją podtrzymywać niezbędne są obustronne rozmowy m.in. dotyczące sposobów zwiększenia poziomu wykorzystania środków polskiej składki do programów HRE (Human and Robotic Exploration). Warto przypomnieć, że w 2023 r. Polska zwiększyła o 100 mln EUR składkę do programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „European Exploration Envelope Programme” (E3P).

Reklama

E3P to program ESA, który zajmuje się eksploracją kosmosu i przygotowaniem lotów załogowych na niską orbitę kosmiczną (LEO), a także poza LEO. Program obejmuje także eksperymenty w warunkach mikrograwitacji, a także rozwój robotyki kosmicznej do eksploracji Marsa i Księżyca. Dzięki środkom z programu E3P polskie firmy mogą uczestniczyć w wielu projektach, co przyczynia się do jeszcze większego ich rozwoju, a tym samym rodzimego przemysłu kosmicznego.

Dla takich krajów jak Polska ważne jest jednak, aby wartość składki odprowadzanej do Europejskiej Agencji Kosmicznej była zwiększana regularnie. Pozwoli to polskiemu przemysłowi zwiększyć swoją obecność na europejskim rynku i wzmocnić pozycję względem innych członków ESA, a także dołączyć do elitarnego grona państw, które posiadają wysoko rozwinięte technologie kosmiczne.

Reklama

Wiele osób dalej to dziwi, ale prawda jest taka, że polski sektor kosmiczny posiada wieloletnie doświadczenie i dobrze rozwinięte kompetencje kosmiczne zarówno w obszarze naukowym, jak i w przemyśle. Obecnie w Polsce działa ponad 400 podmiotów (firm i instytutów), głównie z sektora MŚP. Zatrudnienie w tym sektorze wynosi ok. 15 tys. osób.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama