Reklama

Sektor krajowy

Niebawem ruszy budowa kompleksu Toruń Space Labs

Autor. ESA–A. Le Floc'h [esa.int]

Do lipca 2023 r. w Toruniu ma powstać rozbudowany ośrodek wymiany wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii i działalności kosmicznej - kompleks Toruń Space Labs. Umowę w sprawie utworzenia centrum podpisano w środę 12 stycznia br. z głównym wykonawcą inwestycji. Zadeklarowana wartość projektu to 22 mln PLN.

Umowę podpisali przedstawiciele miejskiej spółki Urbitor z głównym wykonawcą inwestycji - firmą Wegner Sp. z o.o. Sp. k. Kompleks Toruń Space Labs ma być miejscem twórczej wymiany doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii. Chodzi m.in. o technologie kosmiczne i satelitarne.

Obiekt będzie miał 2000 m kwadratowych i powstaną w nim pomieszczenia wyposażone w zaplecze badawcze oraz multimedialne sale demonstracyjne, mające umożliwić prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych. "(To) Nowe miejsce na mapie Torunia, powstające z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych. Tu znajdą swoje miejsce, tu będą mogły przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynek" – stwierdził w komentarzu na temat projektu prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Czytaj też

Władze miasta liczą, że kompleks przyciągnie do miasta kolejne firmy z branży nowoczesnych technologii z całego regionu. "Dzisiejsze wydarzenie wieńczy kilkuletni okres przygotowywania tego projektu, pozyskiwania koniecznych zgód i środków zewnętrznych na jego realizację. Projekt ten ma doprowadzić do powstania w Toruniu nowoczesnej infrastruktury biznesowej, która nie tylko zwiększy szanse toruńskich przedsiębiorców, ale również, z uwagi na formę, będzie jedną z nowych wizytówek miasta" – mówił Wojciech Klabun, koordynator projektu TSL z ramienia spółki miejskiej Urbitor.

Toruń Space Labs ma powstać do 31 lipca 2023 roku. Umowa obejmuje projektowanie i budowę trzykondygnacyjnego budynku głównego z przylegającym do niego parterowym modułem prototypowni, całorocznym namiotem sferycznym (SPACE ARENA) oraz zakupem specjalistycznego wyposażenia dla placówki. W budynku możliwe mają być m.in. aktywności związane ze studiowaniem konstrukcji robotów eksploracyjnych, badaniami wytrzymałości materiałów, wykorzystaniem druku 3D, a także telemedycyną.

Zadeklarowana wartość projektu to ok. 22 mln PLN - w kwocie tej zawiera się dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości ponad 15,3 mln PLN.

Czytaj też

Opracowanie: PAP-Tomasz Więcławski

Reklama

Komentarze

    Reklama