Reklama

Sektor krajowy

Pierwsze umowy inkubacyjne ESA BIC Poland podpisane

Autor. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP)

Agencja Rozwoju Przemysłu jako operator Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce (ESA BIC Poland) ma zaszczyt ogłosić podpisanie pierwszych sześciu Umów Inkubacyjnych. Po zakończonym naborze, w którym udział wzięło 18 obiecujących startupów, wyłoniono 6 innowacyjnych firm, które rozpoczną intensywny okres rozwoju pod opieką doświadczonych partnerów.

Reklama

Projekt ESA BIC Poland ma na celu stworzenie w Polsce ekosystemu wspierającego rozwój start-upów związanych z sektorem kosmicznym. Jest to krok w kierunku rozwinięcia i zwiększenia innowacyjności w branży kosmicznej. Wybrane start-upy otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 000 euro oraz niezbędne wsparcie biznesowe, technologiczne i prawne, łącznie aż 140 godzin.

Reklama

Zarówno liczba, jak i jakość zgłoszeń do pierwszego naboru była bardzo wysoka, przy wyborze start-upów kierowano się innowacyjnością, potencjałem rozwoju oraz perspektywą sukcesu rynkowego. Start-upy, które spełniły wszystkie wymienione kryteria oraz znalazły uznanie ekspertów to:

Astrotectonic (AstroTeq.ai) – start-up skupiający się na dostarczaniu społeczności i profesjonalistom najnowocześniejszych metod analitycznych do ujawniania natury trzęsień ziemi, a także na łączeniu pomiarów wielokanałowych umożliwiających monitorowanie aktywności sejsmicznej na zupełnie nowym poziomie (Miejsce inkubacji: Rzeszów);

Reklama

Asynchronics – tworzący otwartą platformę symulacyjną, wykorzystujący doświadczenia branży kosmicznej do modelowania złożonych systemów cyberfizycznych. (Miejsce Inkubacji: Warszawa);

Extremo Technologies – start-up, który wykorzystuje mikroalgi w samodzielnie zaprojektowanych produktach, aby wspierać przyszłość życia w kosmosie i na Ziemi. Bioprodukty można dostosować do zastosowań w załogowych misjach kosmicznych wymagających zrównoważonego i niezależnego od zasobów podejścia do rewitalizacji powietrza (Miejsce Inkubacji: Warszawa);

Liftero - pracuje nad elementami przyszłej logistyki kosmicznej w postaci orbitalnych pojazdów transferowych i rozwiązań w zakresie mobilności satelitów (Miejsce Inkubacji: Warszawa);

Orbital Matter - rozwija nowy sposób produkcji dla przemysłu kosmicznego z wykorzystaniem technologii druku 3D w środowisku kosmicznym (Miejsce Inkubacji: Warszawa);

Supercluster - skupia się na opracowywaniu autonomicznych rozwiązań stratosferycznych, stwarzających możliwości zarówno obserwacji Ziemi, jak i testów komponentów satelitów (Miejsce Inkubacji: Rzeszów)

Więcej o start-upach inkubowanych w ESA BIC Poland przeczytać można na stronie.

Czytaj też

Podpisanie Umów Inkubacyjnych otwiera nowy etap w realizacji projektu ESA BIC Poland. Partnerzy projektu: Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, odpowiadają za inkubację start-upów w dwóch lokalizacjach: Warszawie i Rzeszowie. W jej zakresie będą bezpośrednio angażować się w rozwój tych obiecujących firm, wspierając je w osiągnięciu swoich celów biznesowych i technologicznych.

Centra Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) to największa sieć inkubatorów kosmicznych w Europie. Głównym celem ESA BIC Poland jest stworzenie i wzmocnienie społeczności odnoszących sukcesy start-upów związanych z technologiami kosmicznymi w Polsce poprzez wsparcie 35 startupów na przestrzeni 5 lat w ramach programu ESA BIC.

Czytaj też

W projekt ESA BIC Poland zaangażowanych jest wielu partnerów wspierających start-upy biznesowo, technologicznie, prawnie i administracyjnie, wśród nich są: Województwo Podkarpackie, Asseco Poland, Brain Embassy, Airbus Poland, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, ICEYE Poland, Instytut Geodezji i Kartografii, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Sieć Badawcza Łukasiewicz –Instytut Tele i Radio-techniczny, Sieć Badawcza Łukasiewicz –Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji, PIAP Space, Absiskey, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej, Osborn Clarke, KP Labs, Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A., Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Exatel, Olimp Labs, PZL Mielec, Seger, Wytwórnia Zespołów Kooperacyjnych, Rectangel, Planet Partners.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odpowiada za wdrożenie i zarządzanie ESA BIC Poland.

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!