Sektor krajowy
Pierwszy polski satelita radarowy. Zawarto ważne porozumienie [RELACJA]
Polska spółka kosmiczna Eycore zaprezentowała swojego pierwszego satelitę do radarowego obrazowania geoprzestrzennego ziemi SAR (Synthetic Aperture Radar), którego wyniesienie zaplanowane jest na czwarty kwartał 2025 r. W trakcie konferencji firma Eycore oraz Creotech Instruments podpisały również list intencyjny o współpracy przy projektowaniu i budowie platform satelitarnych wyposażonych w instrumenty radarowe SAR. Pierwszym efektem kooperacji ma być satelita radarowy Seagull, którego wyniesienie jest planowane na 2026 r.
Radary z syntetyczną aperturą (SAR) to przełomowa technologia, która pozwala na obserwację powierzchni Ziemi w trybie ciągłym, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Umożliwiają prowadzenie obrazowania również w nocy i w warunkach dużego zachmurzenia czy zadymienia, co odróżnia je zasadniczo od instrumentów optycznych.Ma to ogromne znaczenie zważywszy na fakt, że 70 proc. powierzchni Ziemi jest zawsze przykryte chmurami. Polska jest jednym z krajów leżących na terenach, które przez większą część roku są przesłonięte chmurami i niedostępne dla instrumentów optycznych umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.
19 czerwca br. w Warszawie polska firma z branży kosmicznej o nazwie Eycore zaprezentowała swojego pierwszego satelitę, wyposażonego w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Firma planuje wynieść ww. satelitę Eycore-1 na niską orbitę okołoziemską w czwartym kwartale 2025 r. Wyniesienie zostanie zrealizowane za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Z przekazanych informacji wynika, że satelita powstanie przy wykorzystaniu platformy satelitarnej dostarczonej przez renomowanego, europejskiego producenta.
”Wychodzimy z cienia. Chcemy się pochwalić tym, czym zajmowaliśmy się przez ostatnie dwa lata. Radar z syntetyczną aperturą, który opracowaliśmy, jest efektem polskiej myśli technicznej – pracy, wiedzy i doświadczenia naszych inżynierów” - podkreślił dr Maciej Klemm, współzałożyciel i prezes zarządu Eycore.
Zaznaczył też, że obrazowanie radarowe jest obecnie kluczową zdolnością dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski. „W przypadku naszego kraju niebo jest zachmurzone przez większość czasu w roku. Technologia SAR naszej firmy pozwoli na obserwacje w dowolnych warunkach pogodowych oraz w nocy” - dodał Maciej Klemm.
Prezes firmy Eycore podkreślił również, że obecne prace skupiają się na opracowywaniu i komercjalizacji sensora radarowego, który będzie mógł zostać umieszczony na dowolnej platformie satelitarnej. „Jesteśmy na etapie, w którym udało nam się zbudować pełnoskalowy model satelitarnego sensora SAR, potwierdzić jego prawidłowe funkcjonowanie poprzez próby obrazowania a do września br. chcemy zakończyć jego formalną kwalifikację . Do końca 2024 r. zostanie zbudowany model lotny naszego satelity co pozwoli nam formalnie osiągnąć TRL8. W kolejnym kroku radar zostanie zintegrowany z platformą satelitarną oraz wyniesiony na orbitę, co obecnie planujemy osiągnąć w czwartym kwartale 2025 r.” - opisał dr Maciej Klemm.
Rozpoznanie satelitarne z wykorzystaniem technologii radarowych jest również niezwykle ważne dla Wojska Polskiego. Podkreślił to podczas konferencji Tomasz Kusowski, współzałożyciel i wiceprezes firmy Eycore: „Każda armia świata w realizacji swoich zadań od zarania bazuje na posiadanej wiedzy o przeciwniku, jego składzie, potencjale, manewrach czy rozmieszczeniu. Polska ze swoim położeniem geograficznym tym bardziej powinna zadbać o wyposażenie sił zbrojnych w najlepsze narzędzia do rozpoznania i wsparcia planowania działań. Dzisiaj jednymi z najlepszych do tego typu narzędzi są bez wątpienia satelity do rozpoznania geoprzestrzennego”
”Własna konstelacja satelitów SAR ze wszystkimi swoimi zaletami czyli niezależność od warunków pogodowych i pory dnia zapewni dostęp do danych wtedy kiedy nasze wojsko będzie ich potrzebować. posiadając natomiast aktualne dane możemy dzielić się nimi ze wszystkimi sojusznikami w regionie, zagrożonymi z tego samego źródła co Polska. W obecnej sytuacji międzynarodowej takie zdolności są szczególnie potrzebne. Od ponad dwóch lat za nasza granicą toczy się wojna, zatem niezbędny jest dostęp do niezależnych, polskich danych obrazowania geoprzestrzennego SAR” – zaznaczył Tomasz Kusowski.
„Jesteśmy w stanie dostarczać technologie najwyższej jakości dla Wojska Polskiego. Teraz koncentrujemy się na rozwoju i komercjalizacji, ponieważ wiemy, jakie są braki w obecnie użytkowanych satelitach SAR. Walczymy o polski rynek. Chcemy wesprzeć polski rząd oraz wojsko i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mieć taką możliwość” – dodał.
Ambitne plany spółki Eycore są związane z dużą wiedzą oraz doświadczeniem założycieli firmy Advanced Protection Systems (APS) – największego polskiego producenta systemów antydronowych oraz sensorów radarowych. Dr Maciej Klemm pełni funkcję prezesa w obu firmach. Eycore założył wspólnie z partnerami z APS – dr Radosławem Piesiewiczem oraz Tomaszem Kusowskim.
”Skupiamy się na opracowaniu światowej klasy produktów. Istniejące już produkty na rynku są w porównaniu do rozwiązań wojskowych, można powiedzieć, relatywnie proste. Jesteśmy zatem dopiero na początku wyścigu opracowywania zaawansowanych, w pełni funkcjonalnych i zarazem komercyjnych satelitów SAR. Jako specjaliści od radarów obraliśmy pewne cele i już teraz pracujemy nad kolejnymi projektami, również we współpracy z innymi podmiotami” - zapowiedział prezes Eycore.
W tym kontekście głos zabrał dr Jakub Bochiński, zastępca dyrektora ds. produktów kosmicznych w Creotech Instruments S.A. Zapowiedział on kooperacje obu podmiotów w zakresie stworzenia polskiego mikrosatelity SAR opartego na platformie satelitarnej HyperSat. Co ciekawe, spółki rozpoczęły wspólne działania w tym zakresie już w 2021 r. Przedstawiciel firmy Creotech Instruments podkreślił, że zarówno własność intelektualna, jak i linia produkcyjna są w całości polskie.
Podczas prezentacji zapowiedziano, że pierwszy w pełni operacyjny satelita radarowy oparty na platformie HyperSat będzie gotowy do wyniesienia na orbitę okołoziemską w 2026 r. „Jest to przełomowy projekt dla Polski” - zaznaczył Jakub Bochiński. „Do tej pory była to można powiedzieć tajna współpraca, ale teraz możemy to oficjalne powiedzieć. Wraz z firmą Creotech chcemy oferować polskiemu rządowi oraz wojsku w pełni polskie satelity radarowe” - dodał prezes firmy Eycore.
Z dostępnych informacji wynika zatem, że prowadzone są obecnie dwa projekty satelitów. Pierwszy to Eycore-1 realizowany przez firmę Eycore oraz europejskiego partnera. Drugi natomiast powstanie w ramach programu Seagull, we współpracy z Creotech Instruments.
W dłuższej perspektywie możliwe jest, aby spółki stworzyły wspólną konstelację hybrydową, czyli składającą się z jednostek radarowych oraz optoelektronicznych. Jako przykład podano układ składający się z łącznie 12 jednostek, co miałoby umożliwić osiągnięcie czasu rewizyty nad krajami Europy Środkowo-Wschodniej poniżej 10 godzin niezależenie od warunków pogodowych oraz pory dnia. „To nie jest projekt przyszłości, bowiem tego rodzaju misje hybrydowe opracowujemy już dzisiaj” - zaznaczył zastępca dyrektora ds. produktów kosmicznych Creotech Instruments S.A.
Nie ma wątpliwości, że zaprezentowane plany mogą być interesujące dla Wojska Polskiego, a także klientów cywilnych. Już teraz polska armia korzysta z systemu antydronowego siostrzanej dla Eycore spółki APS, umożliwiającego wykrywanie, śledzenie, klasyfikację oraz neutralizację małych obiektów latających SKYctrl, a firma Creotech Instruments realizuje wojskowe programy satelitarne, dla których odbiorcą końcowym jest wojsko, takie jak MikroGlob czy PIAST. Dla obu spółek projekt Seagull to kolejne wyzwanie, które znacząco rozwinie kompetencje i know-how polskich firm.
Warto pamiętać, że oprócz zastosowań wojskowych obrazowanie radarowe przy użyciu technologii SAR znajduje zastosowanie również w takich dziedzinach jak: rolnictwo, klimat, leśnictwo, obronność, infrastruktura. Szczególnie przydatne okazuje się w obserwowaniu skutków zmian klimatycznych, przewidywaniu katastrof naturalnych i monitorowaniu ich przebiegu oraz oceny skutków, planowaniu wydobycia surowców naturalnych, kontroli i planowaniu zagospodarowania przestrzennego
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Dudley
Panowie, jaki pierwszy? Od paru lat czytam na tym portalu, że ICYEYE to polska firma, a zdaje się że ta firma umieściła na robicie ponad 20 satelitów radarowych. To znaczy że mamy na robicie całą konstelację.🤣🤣🤣🤣