Reklama

Sektor krajowy

Platforma HyperSat bazą dla malezyjskiego satelity

Autor. NASA

Polska firma Creotech Instruments zawarła umowę o współpracy z Uniwersytetem UC TATI w Malezji. Kooperacja dotyczy opracowania produktów w zakresie technologii satelitarnych i dronowych.

Reklama

Umowa wiąże się z budową satelity z instrumentem optycznym do obserwacji Ziemi na bazie rozwijanej przez Creotech Instruments platformy mikrosatelitarnej HyperSat oraz stworzenie specjalnych aplikacji wykorzystujących dane satelitarne i dronowe dla Malezji. Ponadto ma powstać Centrum Doskonałości Technologii Satelitarnych i Dronowych na Uniwersytecie UC TATI. Umowa została zawarta na okres 5 lat.

Reklama

Creotech Instruments działa w trzech obszarach, realizując projekty technologiczne dla rynku satelitarnego, dronowego oraz kwantowego. W ramach pierwszego obszaru, firma rozwija własną platformę HyperSat, która pozwala oferować podsystemy i platformę dla satelitów telekomunikacyjnych i obserwacyjnych. Platforma zgodnie z planem ma zostać wprowadzona na rynek na przełomie 2023/2024 roku. Mając na uwadze założenia strategii rozwoju spółki w zakresie komercjalizacji opracowanych i będących w opracowaniu produktów satelitarnych i dronowych, Creotech w dn. 19 czerwca br. zawarł umowę o współpracy z Uniwersytetem UC TATI.

To dla nas bardzo ważna współpraca, która pozwala nam zaprezentować mocne strony Creotech Instruments w kolejnym już regionie świata, tym razem w odległej nam Azji Południowo-Wschodniej. Na mocy kontraktu zawartego z Uniwersytetem UC TATI, z siedzibą w Malezji, podejmiemy się stworzenia zaawansowanych technologii satelitarnych i dronowych, odpowiadających na potrzeby tego państwa. Przewidziany jest już konkretny harmonogram projektów, a sama umowa została zawarta na okres pięciu lat. Bardzo się cieszę, że wiedza ekspercka i doświadczenie inżynierów Creotech zostały już po raz kolejny docenione. Naszą ambicją jest zdobycie pozycji lidera na globalnym rynku mikrosatelitów, zatem umowa z UC TATI wpisuje się doskonale w tę strategię.
Jacek Kosiec, Wiceprezes Creotech Instruments S.A.

To nie jedyna współpraca Creotech z podmiotami zagranicznymi. Systemy projektowane przez podwarszawską spółkę wykorzystywane są w jednych z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucjach badawczych na świecie, m.in. w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytucie Badań Ciężkich Jonów GSI, czy Centrum Badawczym DESY w Niemczech, a także w MIT, Berkley University, czy NIST w USA.

Reklama

Czytaj też

Źródło: Creotech Instruments $$

Reklama

Komentarze

    Reklama