Sektor krajowy
Polska firma z branży IT wesprze misje kosmiczne ESA
Ukazała się nowa wersja platformy European Ground Segment-Common Core (EGS-CC). System opracowany przez europejskie agencje i podmioty sektora kosmicznego, oferuje ujednoliconą infrastrukturę naziemną dla różnych misji kosmicznych. Jest to inicjatywa oparta na społeczności, a polska spółka BitByBit odegrała znaczącą rolę w jej rozwoju.
W 2023 r. firma, wraz z niemiecką SpaceQube i holenderską ITCGR, została wybrana do świadczenia usług Release Agent (RA). Obejmują one m.in.: wydawanie nowych wersji EGS-CC, zapewnienie infrastruktury rozwoju oprogramowania oraz zarządzanie portalem dla społeczności użytkowników. European Ground System - Common Core (EGS-CC) to platforma dedykowana kontroli, monitorowaniu i przetwarzaniu danych z misji kosmicznych. Umożliwia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz jej partnerom korzystanie ze wspólnej infrastruktury dla ich systemów naziemnych.
EGS-CC zapewnia zestaw standardowych interfejsów i narzędzi, które upraszczają rozwój systemów specyficznych dla misji i obniżają ich koszty. Umożliwia to różnym misjom współdzielenie zasobów, takich jak stacje naziemne, narzędzia do planowania misji i centra przetwarzania danych.
Korzystając ze wspólnej infrastruktury, konsorcjum EGS-CC ma na celu poprawę wydajności i niezawodności swoich systemów naziemnych oraz zmniejszenie ryzyka niepowodzeń misji kosmicznych. System został zaprojektowany tak, aby był skalowany i adaptowany do różnych typów misji, od małych misji satelitarnych po złożone projekty eksploracyjne. Został także przygotowany tak, aby współpracować z innymi systemami naziemnymi i międzynarodowymi standardami.
W ramach umowy RA, EGS-CC wdrożyło społecznościowy model rozwoju oprogramowania. Podejście to pozwala programistom z branży kosmicznej przesyłać zmiany w kodzie źródłowym, które są weryfikowane i włączane do EGS-CC przez doświadczonych członków społeczności, w tym BitByBit. Spektrum zaangażowania poznańskiej firmy jest jednak znacznie szersze.
Na bazie doświadczenia pozyskanego przez ostatnie lata pracy w projekcie EGS-CC, polski zespół odpowiada także za naprawianie błędów w interfejsie użytkownika EGS-CC - WebUI, a także utrzymuje i rozwija zautomatyzowane scenariusze walidacyjne, które pomagają identyfikować nieścisłości w kodzie źródłowym. Wraz z partnerami firma przyczynia się również do wydania oprogramowania i dokumentacji.
Istotnym elementem usługi Release Agent jest także wsparcie zapewniane deweloperom EGS-CC. W jego ramach członkowie konsorcjum oferują bazę wiedzy, materiały szkoleniowe i konsultacje poprzez projektowy komunikator.
„Jesteśmy pod wrażeniem jakości i skuteczności działań konsorcjum, w tym firmy BitByBit. Dzięki wspólnym wysiłkom stworzyliśmy system, który znacznie poprawia zarządzanie europejskimi misjami kosmicznymi, przyczyniając się do ich większej efektywności i niezawodności” - mówi Guillaume Gain, Technical Officer projektu EGS-CC i Release Agent.
”Oprogramowanie EGS-CC zostało udostępnione na licencji ESA Software Community License, dzięki czemu jest otwarte dla podmiotów z państw członkowskich ESA. Polskie firmy mogą wykorzystywać system do własnych misji i centrów kontroli, integrować swoje produkty z nowym frameworkiem, a nawet przyczyniać się do rozwoju EGS-CC, wpływając w ten sposób na przyszłe europejskie misje kosmiczne.” - dodaje.
„Jesteśmy dumni z tego, że nasza firma zyskała zaufanie Europejskiej Agencji Kosmicznej i z powodzeniem realizuje powierzone nam zadania. To wielki zaszczyt i dowód naszej zdolności do realizacji skomplikowanych projektów w sektorze kosmicznym na najwyższym poziomie. Cieszymy się, że polskie podmioty mogą korzystać z wyników naszej pracy i mamy nadzieję, że przyniesie to wielkie korzyści dla rodzimego przemysłu kosmicznego”. - opowiada dr inż. Dariusz Walczak, CEO firmy BitByBit.
Praca poznańskiej firmy jest również wysoko oceniana przez pozostałe firmy w konsorcjum EGS-CC Release Agent. Jak zaznacza Hristo Indzhov, Project Manager RA z SpaceCube GmbH, „BitByBit wnosi cenny wkład w projekt Release Agent, a sukces projektu w dużej mierze zależy od ich konsekwentnego wkładu i profesjonalizmu”. Projekt Release Agent ma być realizowany do 2026 roku z możliwością przedłużenia o dwa lata.
Źródło: Space Agency