Sektor krajowy
Polska i NASA planują wspólne misje
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że 7 grudnia br. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli agencji z podmiotami polskiego sektora kosmicznego oraz inżynierem i kierownikiem misji w Jet Propulsion Laboratory (NASA) – Arturem Chmielewskim. Rozmowy dotyczyły możliwego udziału technologicznego polskich firm w misjach JPL/NASA.
Z opublikowanego komunikatu Polskiej Agencji Kosmicznej mogliśmy dowiedzieć się, że Artur Chmielewski przybliżył uczestnikom spotkania wyzwania i szanse, jakie stoją przed polskimi podmiotami w związku z planowanymi przez JPL misjami kosmicznymi. Rozmowę zdominowały dwa tematy: pierwszy poświęcony był dyskusji o misji księżycowej, drugi – tematyce misji marsjańskiej.
Spotkanie było też świetną okazją do wymiany doświadczeń i zacieśniania współpracy między JPL i POLSA oraz polskimi podmiotami branży kosmicznej. POLSA podkreśliła w swoim komunikacie, że możliwości zaangażowania w misje stanowią istotny wkład w opracowywane aktualnie na zamówienie Agencji ekspertyzy w tym zakresie.
W spotkaniu uczestniczyli: Monika Banaszek-Cymerman (POLSA, DBI), dr Oskar Karczewski (POLSA, DBI), dr Artur Chmielewski (JPL/NASA), dr Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions), Damian Kaniewski (ŚBŁ-ILOT), Michał Kuźniar (Politechnika Rzeszowska), Mikołaj Podgórski (Scanway Space), Oskar Zdunek (Scanway Space), Tomasz Białek (Polska Fundacja Lotnicza), Michał Nowicki (Politechnika Poznańska), Dominik Bojar (Orbium Systems) oraz Konrad Bojar (Orbium Systems).
Czytaj też
Przypomnijmy, że istotna dla naszego kraju współpraca Polskiej Agencji Kosmicznej z Jet Propulsion Laboratory NASA została zapoczątkowana w 2022 r. W jej ramach zidentyfikowano obszary kompetencji, w których polskie podmioty już dysponują rozwiązaniami atrakcyjnymi dla NASA. Są to m.in. miniaturowe instrumenty pomiarowe, elementy robotyki i automatyki, zaawansowane oprogramowanie systemowe i analityczne, w tym wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Od października 2021 r. Polska jest także sygnatariuszem porozumienia Artemis Accords, które daje możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dotyczących eksploracji m.in. Księżyca i Marsa.
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna/Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!