Reklama

Sektor krajowy

Polska spółka Thorium Space nawiązała kluczową współpracę

Autor. Thorium Space

10 czerwca b.r., w Atenach, Thorium Space i Hellas Sat podpisały porozumienie o współpracy (MoU) dotyczące rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka (Satellite Communication Flexible Payload), umieszczonego na nowej misji satelitarnej Hellas Sat. Partnerstwo pozwoli wyjść także z ofertą usług bezpiecznej łączności satelitarnej dla rządów i ministerstw obrony Polski i Grecji poprzez współdzielenie zasobów na satelicie najnowszej generacji oraz poprzez dostęp do satelitów Hellas Sat obecnych już na orbicie.

Oficjalne podpisanie memorandum (MoU) z udziałem Pawła Rymaszewskiego, Prezesa Zarządu Thorium Space S.A. i Christodoulos Protopapas, CEO of Hellas Sat odbyło się w siedzibie Hellas Sat w Atenach. Współpraca realizowana będzie w zakresie rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego pracującego w paśmie Ku/Ka (payloadu) przez Thorium Space dla nowej misji satelity geostacjonarnego Hellas Sat wraz z integracją dodatkowego payloadu do łączności optycznej (laserowej) w jeden system telekomunikacyjny.

Reklama

Partnerstwo Thorium Space i Hellas Sat obejmie także świadczenie usług na rzecz podmiotów rządowych, obronnych i komercyjnych w Polsce oraz Europie środkowej i wschodniej, za pośrednictwem obecnych na orbicie satelitów Hellas Sat oraz dzięki nowej misji Hellas Sat. Firmy deklarują, iż będą pracować nad rozwojem elastycznego ładunku komunikacji satelitarnej, dla nowej misji satelitarnej Hellas Sat, finansowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Strony współpracować będą także nad rozwojem płaskiego terminala w paśmie Ku, aby dynamicznie dostosowywać się do bieżących potrzeb i wymagań klientów z sektora obronnego, zarówno w Polsce, jak i w Grecji.

Autor. Thorium Space

Współpraca w ramach MoU to niezbędny krok do realizacji nowej misji satelitarnej Hellas Sat, gdzie Thorium zaprojektuje i wykona najnowszej generacji payload telekomunikacyjny. Dostarczymy kompletny flexible payload do nowego satelity Hella Sat, który będzie pracował jednocześnie w paśmie Ku i Ka, co jest unikatowe nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym” - poinformował Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.

To bez wątpienia nasze największe dotychczasowe osiągniecie w zakresie współpracy komercyjnej z partnerem międzynarodowym oraz spektakularny i historyczny sukces spółki, przez co Thorium staje na równi w szeregi z największymi światowymi graczami rynku Space oraz staje się najważniejszą spółką kosmiczną w historii Polski. Czekałem i pracowałem na ten moment 25 lat” - dodał Paweł Rymaszewski.

Reklama

Cieszymy się, że możemy ogłosić podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) z Thorium Space, strategicznego partnerstwa, które podkreśla dążenie Hellas Sat do innowacyjności i doskonałości w komunikacji satelitarnej, a także nasze starania mające na celu budowanie współpracy z wiodącymi partnerami i sojusznikami w zakresie zwiększania zdolności Hellas Sat do skutecznego zaspokajania rosnących potrzeb odbiorców w zakresie łączności” - skomentował Christodoulos Protopapas, CEO Hellas Sat.

Thorium Space to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, projektującą nowatorskie rozwiązania technologiczne w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i obronności.

Reklama

Z kolei Hellas Sat jest wiodącym operatorem oraz dostawcą rozwiązań komunikacji satelitarnej, działającym z pozycji orbitalnej 39° East oraz 10°West z trzema satelitami i dwoma teleportami w Grecji oraz na Cyprze. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania satelitarne, zaspokajając szeroki zakres potrzeb komunikacyjnych.

Źródło: informacja prasowa Thorium Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!