Reklama

Sektor krajowy

Spółka kosmiczna z Polski zadebiutuje na giełdzie

Autor. Scanway

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wyznaczyła pierwszy dzień notowań akcji Scanway S.A. Polska firma z branży technologii obserwacyjnej z kosmosu i wizyjnej kontroli jakości w przemyśle, dołączy do grona notowanych spółek na rynku NewConnect w środę, 11 października 2023 roku.

Reklama

Scanway z sukcesem przeprowadził w czerwcu br. ofertę publiczną, która objęła 200.000 szt. akcji zwykłych na okaziciela serii C, wartość oferty wyniosła 9 mln PLN brutto, a popyt na akcje kilkukrotnie przewyższył jej wielkość. W procesie pozyskania finansowania oraz debiutu na NewConnect, Spółkę wspiera cc group. Kurs odniesienia dla pierwszych notowań jest równy cenie z ostatniej oferty publicznej i wynosi 45,00 PLN za akcję, co oznacza kapitalizację w wysokości 58,1 mln PLN. Uroczystość debiutu Scanway S.A. na rynku NewConnect odbędzie się 11 października 2023 roku o godz. 11:00. Ceremonia będzie transmitowana na oficjalnym kanale YouTube GPW.

Reklama
- Zbliżamy się do szczególnego dla Scanway dnia, który zwieńczy szereg działań całego naszego zespołu i wszystkich zaangażowanych doradców, którzy aktywnie wspierali nas na przestrzeni ostatnich kwartałów w przeprowadzeniu tegorocznych ofert publicznych oraz procesie upublicznienia firmy na rynku NewConnect. Wytężona praca jaką wspólnie wykonaliśmy sprawiła, że dołączamy do grona spółek publicznych jako podmiot o precyzyjnie zaplanowanych działaniach, które umożliwią nam realizację ambitnych celów i dalszy dynamiczny rozwój. Wierzę, że odbędzie się to z korzyścią dla Spółki oraz wszystkich inwestorów, którzy zaufali nam na przestrzeni ostatnich lat. Znajdujemy się w dogodnym momencie dla polskiego sektora kosmicznego i jako Scanway zamierzamy istotnie kontrybuować do jego wzrostu jako przyszły lider w dziedzinie instrumentów optycznych dla małych satelitów.
Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
Reklama

Scanway rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage – potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych.

Fot. Scanway
Fot. Scanway

Polski satelita regularnie dokonuje nowych zobrazowań Ziemi, dzięki czemu Spółka otrzymuje najlepsze uzyskane dotąd przez polskie instrumenty badawcze zdjęcia z kosmosu. Kolejne projekty z wykorzystaniem ładunku optycznego Scanway to komercyjne misje OTTER i XD, które mają znaleźć się na orbicie do końca 2023 roku.

Czytaj też

Spółka jest ponadto kluczowym konsorcjantem w największych projektach kosmicznych w Polsce m.in. w misji EagleEye oraz misji PIAST. Razem z australijską firmą AICRAFT, ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji, Scanway rozpoczął w maju br. współpracę w zakresie stworzenia teleskopu do obserwacji Ziemi wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji. Obrazowanie satelitarne ma szereg zastosowań m.in. pozwala na monitorowanie katastrof naturalnych, badanie zmian klimatu, wspomaganie rolnictwa, rozwoju urbanistycznego czy dostarczanie informacji dla operacji wojskowych.

W ramach rozwiązań dla przemysłu Scanway specjalizuje się w tworzeniu autorskich systemów wizyjnych do kontroli jakości wyrobów gotowych, surowców oraz procesu produkcyjnego. Oferta produktowa Spółki przyczynia się do wprowadzenia filozofii Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i optymalizację procesu kontroli jakości m.in. w branży opakowaniowej i poligraficznej, automotive, spożywczej czy farmaceutycznej. Technologia hiperspektralna stosowana przez Scanway pozwala na prowadzenie ciągłej kontroli jakości 100% produktów na liniach o bardzo dużej przepustowości, co pozwala m.in. na obniżenie kosztów produkcji klienta.

Czytaj też

W I półroczu 2023 przychody ogółem Spółki wyniosły 2,3 mln PLN, co stanowi wzrost o 74% w porównaniu do przychodów wygenerowanych w analogicznym okresie 2022 roku. W I półroczu 2023 EBITDA Spółki wyniosła 42 tys. PLN, a zysk netto -279 tys. PLN. Przychody ogółem w okresie styczeń-sierpień 2023 roku wyniosły 3,7 mln PLN. Segment kosmiczny odpowiadał za 0,7 mln PLN, a segment przemysłowy za 3,0 mln PLN. Łączny portfel zamówień obejmujący podpisane i realizowane kontrakty, tzw. backlog, możliwy do rozliczenia do końca 2023 roku, na dzień 15 września br. wyniósł 4,7 mln PLN. Segment kosmiczny odpowiadał za 2,3 mln PLN, a segment przemysłowy za 2,4 mln PLN.

Źródło: ccgroup

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!