Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: wojna Izraela z Hamasem

Autor. Satellogic via X (dawniej Twitter)

W sobotę w godzinach porannych rozpoczął się atak Hamasu na terytorium Izraela. Bojownicy uderzyli z wielu kierunków oraz rozpoczęli infiltrację granicy wykorzystując motolotnie, niewielkie łodzie oraz po prostu atakując granicę większymi grupami. Sytuacja i zniszczenia zostały ukazane na zdjęciach satelitarnych.

Reklama

W sobotę w godzinach porannych rozpoczął się zmasowany atak Hamasu na terytorium Izraela. Bojownicy uderzyli z wielu kierunków oraz rozpoczęli infiltrację granicy wykorzystując motolotnie, niewielkie łodzie oraz po prostu atakując granicę większymi grupami. Według Witolda Repetowicza, redaktora współpracującego z portalem Defence24.pl, Hamas zdołał przekroczyć zabezpieczenia oddzielające Strefę Gazy od Izraela i zaatakować 22 punkty w południowym Izraelu. ”Jednocześnie deszcz rakiet (ponad 2000) wystrzelonych przez Hamas spadł na niemal wszystkie izraelskie miasta.”- dodaje ekspert. Tak, jak w przypadku wielu innych konfliktów zbrojnych, zniszczenia i sytuacja na polu walki zostały ukazane na zdjęciach satelitarnych.

Reklama
Reklama

Zbrojny ruch ze strony Hamasu spowodował zdecydowaną reakcję Izraela. Premier kraju, Benjamin Netanjahu ogłosił że państwo Izrael znajduje się obecnie w stanie wojny. Wskazał, że pierwsze zadanie to wyparcie bojowników z terytorium Izraela, drugie zadanie, które realizowane jest w tym samym czasie to prowadzenie akcji odwetowych na terytorium Strefy Gazy. Trzecie zadanie to wzmocnienie sił izraelskich na innych kierunków, aby jak to ujął Premier Netanjahu „nikt przez pomyłkę, nie włączył się do tej wojny”.

Czytaj też

Oprócz reakcji na płaszczyźnie politycznej rozpoczął się również nalot izraelskich samolotów, które zbombardowały cele w Strefie Gazy, niszcząc całkowicie wiele budynków. Warto dodać, że trwająca wojna w regionie dotknęła również cywili. Kilka godzin po ataku Hamasu w Internecie mogliśmy zobaczyć uciekających przez rozległe terytorium ludzi. Dodatkowo żołnierze, funkcjonariusze służb oraz cywile z Izraela zostali pojmani przez palestyńskich bojowników. Jako zakładnicy brani są nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, dzieci i starcy.

Oprócz załączonych wyżej zdjęć satelitarnych, pokazujących unoszący się dym spowodowany atakami Hamasu i odwetem Izraela, zaatakowane miejsca zostały wykryte dzięki należącemu do NASA systemowi - Fire Information for Resource Management System (FIRMS). Program udostępnia dane o aktywnych pożarach w czasie zbliżonym do rzeczywistego. W FIRMS wykorzystywane są satelity naukowe Aqua i Terra.

Czytaj też

Jak zostało podkreślone na początku artykułu, w konfliktach zbrojnych niezwykle ważną rolę odgrywa wywiad satelitarny, który dostarcza cennych danych w postaci zobrazowań oraz ułatwia komunikacje czy też nawigację. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby i czas.

Zdjęcia satelitarne dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skalę zniszczeń w danym miejscu. Wykorzystanie satelitów jest również widoczne w trwającej wojnie na Ukrainie. Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu za naszą wschodnią granicą można było zaobserwować, dzięki zdjęciom wykonanym m.in. przez Maxar Technologies, koncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji.

Źródło: PAP / Space24.pl / Defence24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dr. Pavl Kopetzky

    Islam/muslim/koran czyli Iran/Rosja kontra reszta świata.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!