Reklama

Świat

Iran planuje podbój kosmosu. Ze wsparciem Rosji

Autor. irangov.ir

Z najnowszych informacji wynika, że Iran planuje poprosić Rosję o pomoc przy budowie nowego satelity obserwacyjnego. Ponadto kraj ten ma w najbliższych planach zwiększyć liczbę swoich satelitów na orbicie o co najmniej osiem nowych jednostek, a także pracuje nad wysłaniem ludzi w kosmos w ciągu najbliższych pięciu lat.

Reklama

Rosyjska rządowa agencja TASS opublikowała nowe informacje, dotyczące współpracy z Iranem w kontekście rozwoju zdolności kosmicznych. W swoim materiale opisuje, że w najbliższej przyszłości dojdzie do rozmów między Iranem i Rosją w sprawie kooperacji przy budowie nowego satelity obserwacyjnego z serii Chajjam. Przypomnijmy, że pierwszy satelita Chajjam został wyniesiony na orbitę w sierpniu 2022 roku za pomocą rosyjskiego systemu nośnego Sojuz 2.1b. Pojawiło się wówczas wiele informacji, które wskazywały, że jest on „wypożyczany” Rosji do monitorowania pozycji wojsk ukraińskich, w tym wyszukiwania wyrzutni HIMARS.

Reklama

Co ciekawe, oprócz rozmów z Rosją nt. budowy satelity Chajjam-2 oraz opracowania specyfikacji technicznych dla kolejnych modeli satelitów z tej serii, zapowiedziane negocjacje z Federacją Rosyjską mają dotyczyć planów kooperacji także przy budowie nowych jednostek satelitarnych, przeznaczonych m.in. do telekomunikacji i teledetekcji. TASS opisuje, że w najbliższej przyszłości Iran planuje rozwinąć swoje zdolności na orbicie, poprzez co najmniej osiem nowych satelitów, a także rozwinąć konstelacje satelitarną o nazwie General Soleimani Satellite System, składająca się z dziesięciu małych jednostek.

Czytaj też

To nie koniec ambitnych zapowiedzi ze strony Iranu, gdyż minister technologii informacyjnych i komunikacyjnych tego kraju zapowiedział kilka dni temu, że w kraju trwają prace nad wysłaniem pierwszych astronautów na orbitę w ciągu najbliższych pięciu lat. Tego samego dnia Hassan Salarieh, szef Irańskiej Agencji Kosmicznej, ogłosił opracowanie rakiety nośnej Sarir, dzięki której będzie można realizować wyniesienia ładunków, przeznaczonych na orbitę geostacjonarną (GEO). Dodano, że irańscy naukowcy rozpoczęli także pracę nad ich pierwszym satelitą radarowym (SAR), który będzie wypełniać potrzeby cywilne, jak i wojskowe.

Reklama

Amerykańscy urzędnicy i niezależni eksperci podkreślają, że nowe satelity mają na celu tylko podniesienie zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie. Zwraca się także uwagę na to, że Rosja może uzyskać dostęp do irańskich urządzeń pomimo zapewnień władz Teheranu o nieprzekazywaniu danych satelitarnych gromadzonych przez urządzenia.

Czytaj też

TASS przypomina, że Iran rozpoczął swój program kosmiczny w 2004 r. i jest jednym z 24 członków-założycieli Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony jeszcze w 1959 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!