Sektor krajowy
Thorium Space pomyślnie zademonstrowało terminal Aurora
Thorium Space pomyślnie zaprezentowało kluczową technologię komunikacyjną podczas praktycznej demonstracji terminala Aurora, które odbyło się w ubiegłym tygodniu we wrocławskim laboratorium spółki. Prezentacja zgromadziła szerokie grono przedstawicieli branży kosmicznej, w tym przedstawicieli wojska.
W trakcie spotkania przeprowadzono praktyczną demonstrację łączności z teleportem na Cyprze za pomocą satelity geostacjonarnego i terminala Aurora. W pierwszej części pokazu zaprezentowano odbiór zmodulowanego sygnału z satelity, co było widoczne na analizatorze widma oraz monitorze komputera.
Następnie, za pośrednictwem komunikatora internetowego, uczestnicy mieli okazję na żywo połączyć się z przedstawicielem operatora Hellas Sat na Cyprze i zobaczyć odbierany sygnał. Cała transmisja była realizowana w paśmie Ka przy użyciu płaskich anten z elektronicznie sterowaną wiązką, technologii w pełni opracowanej przez Thorium Space.
”Jest to unikatowe rozwiązanie, jest to płaska antena, zupełnie pozbawiona mechanicznych elementów czy wibracji, która steruje wiązkami do dwóch satelitów jednocześnie elektronicznie i pozwala na użycie operacyjne, w systemach podczas ruchu. Dzisiaj prezentujemy najtrudniejszą formę działania tego terminala, czyli z satelitą geostacjonarnym, który jest najdalej, bo 40 tyś km od ziemi. Terminal może pracować także z niższą orbitą LEO, MEO, wtedy jest dużo łatwiej.” - skomentował Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A.
Podczas wydarzenia przedstawiono również plany rozwojowe spółki na lata 2024/2025 oraz omówiono najnowsze osiągnięcia technologiczne. Kluczowym tematem była dyskusja na temat braku niezależnej infrastruktury kosmicznej w Polsce, co stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego. Podkreślono, fakt, iż brak autonomicznych technologii może prowadzić do utraty łączności i ograniczeń w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych.
W odpowiedzi na te wyzwania, Thorium Space pracuje nad rozwiązaniami, takimi jak satelita SmallGeo oraz terminale Aurora i Aurora PRO, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa kraju i zapewnienie niezawodnej komunikacji w każdych warunkach.
Wydarzenie, które miało charakter zamknięty, było również doskonałą okazją do zainicjowania dialogu na temat współpracy w sektorze kosmicznym i obronnym, co jest kluczowe dla budowy niezależnej infrastruktury kosmicznej w Polsce.
Źródło: Informacja prasowa Thorium Space