Sektor krajowy

Thorium Space z nowym terminalem satelitarnym na MSPO 2023

Fot. Thorium Space

Thorium Space S.A. - producent zaawansowanych technologii łączności satelitarnej, podczas zbliżającego się Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentuje na stoisku spółki najnowszy terminal satelitarny na pasmo Ka – AURORA.

Terminal satelitarny Aurora to urządzenie zapewniające szerokopasmową łączność satelitarną w paśmie Ka. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany podczas wrześniowych targów obronnych w Kielcach. Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A. poinformowała, że dla Thorium Space, MSPO to targi zaliczające się do jednych z najważniejszych wydarzeń biznesowych. W tym roku na stoisku firmowym B-85, Spółka będzie miała przyjemność zaprezentowania odwiedzającym wystawę - ekspertom, użytkownikom oraz decydentom, oferowane przez Thorium Space rozwiązania dedykowane szeroko pojętemu przemysłowi, w którym komunikacja satelitarna odgrywa kluczowe znaczenie - w tym premierę - terminal satelitarny – AURORA.

Aurora to urządzenie służące zapewnieniu szerokopasmowej łączności satelitarnej w paśmie Ka z dwoma satelitami operującymi na dowolnej orbicie (LEO/MEO/GEO) w tym samym czasie. W tym roku liczymy również na dostrzeżenie naszego nowatorskiego rozwiązania jakim jest Aurora przez kapitułę konkursu DEFENDER, do którego po raz pierwszy w historii działalności firmy zgłoszony został produkt opracowany przez naszych inżynierów i ekspertów.
Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.
Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.
Fot. Thorium Space

Czytaj też

Premierowa Aurora jest produktem przeznaczonym do zapewnienia szerokopasmowej komunikacji\ z satelitami operującymi w paśmie Ka. Budowa terminala bazuje na technologii płaskich anten macierzowych z elektronicznie sterowaną wiązką. Konstrukcja ta umożliwia pracę zarówno z satelitami geostacjonarnymi jak i satelitami na niższych orbitach (MEO, LEO). Dzięki możliwości cyfrowego formowania dwóch niezależnych wiązek, zarówno nadawczych jak i odbiorczych, terminal jest w stanie nawiązać dwustronną komunikację jednocześnie z dwoma satelitami.

Fot. Thorium Space

Terminal jest kompatybilny z modemami różnych producentów, zapewniając tym samym pracę z różnymi standardami (modem jest zintegrowany w obudowie terminala). Wykorzystywanym standardem komunikacyjnym jest protokół Ethernet. Dzięki wbudowanym modułom GNSS oraz IMU antena autonomicznie lokalizuje pożądanego satelitę. Istnieje możliwość ręcznego skonfigurowania anteny, aby wiązka promieniowania została skierowana w określonym kierunku.

Fot. Thorium Space

Terminal można położyć płasko na ziemi lub ustawić na trójnogu w celu wstępnego skierowania w kierunku satelity. System może być zasilany bezpośrednio z sieci AC poprzez dedykowany zasilacz, z napięcia pojazdowego (24 VDC) lub z przystosowanego zestawu bateryjnego. Cały zestaw jest odporny na wybrane warunki atmosferyczne.

Czytaj też

Thorium Space zaprezentowało również dane techniczne terminala satelitarnego na pasmo Ka – AURORA:

 • Częstotliwość pracy: TX: 27–31 GHz, RX: 17.7–21.2 GHz;
 • Interfejs przyłączeniowy: Ethernet;
 • Zakres temperatur pracy: od -40°C do 55°C;
 • Zakres regulacji kierunku maksymalnego promieniowania anteny: elektroniczny: azymut: ±65° elewacja: ±65°;
 • Zakres regulacji pozycji anteny: manualny (wstępny): azymut: ±180° elewacja: ±90°;
 • System pracy terminala: TDMA, FDMA (SCPC), HTS;
 • Liczba wiązek: 2;
 • Pasmo pracy: 2 GHz;
 • EIRP: 64 dBm;
 • G/T: >14 dB/K;
 • XPD: >25 dB;
 • Przepustowość maksymalna: 1 Gbps;
 • Zasilanie: 24 VDC / 300 W;

Źródło: Informacja prasowa Thorium Space

Czytaj też

Komentarze