Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Specjalizacja drogą rozwoju. Wiceprezes ARP o wsparciu dla polskich firm kosmicznych [Space24 TV]

Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]

”Innowacje firm kosmicznych […] prędzej czy później będą wchodziły do życia codziennego - perspektywa odkrywania technologii innowacyjnych, które w innym przypadku powstawałyby o wiele dłużej jest głównym mechanizmem, który powoduje, że warto w tę branżę inwestować” - wskazał wiceprezes ARP, Paweł Kolczyński w wypowiedzi udzielonej Space24.pl podczas specjalnego spotkania z przedstawicielami polskiej spółki KP Labs, docenionej w konkursie „Konstelacje ARP 2021” oraz zasilonej agencyjną pożyczką.

"Wysiłek, rozwój technologiczny, rozwiązania proponowane dla rynku [przez KP Labs] są już na tyle dojrzałe, że generują również określony zasób przychodów, [...] spółka dojrzała do możliwości uzyskania finansowania dłużnego z Agencji Rozwoju Przemysłu" - podkreślił wiceprezes ARP S.A., Paweł Kolczyński, w wypowiedzi udzielonej Space24.pl podczas spotkania w czwartek 27 maja br. Wydarzenie dotyczyło wsparcia udzielonego przez ARP gliwickiej spółce kosmicznej KP Labs, będącej jednocześnie laureatem tegorocznego konkursu Konstelacje ARP.

Kolczyński wskazał przy tym, że udzielona KP Labs pożyczka jest już piątą ze wszystkich przekazanych dotychczas polskim firmom kosmicznym.

Jest to finansowanie typowo komercyjne, [...] ARP jako instytucja, która może pozwolić sobie na większą elastyczność i dobór kształtu umowy pożyczek do potrzeb klienta [...] jest w stanie sprostać wymaganiom i możliwości udźwignięcia finansowania również dla przedstawicieli przemysłu kosmicznego, dla przedstawicieli branży bardzo innowacyjnej - właśnie dla takiej firmy, jaką jest KP Labs.

Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Dalej wiceprezes ARP podkreślił, że krajowe firmy mają szeroki potencjał podejmowania wyzwań w obszarze działalności kosmicznej - jego zdaniem, drogą do ich przezwyciężania jest postawienie na konkretne specjalizacje. Wiceprezes ARP posłużył się tutaj w pierwszej kolejności przykładem właśnie KP Labs - jako firmy skupiającej się na rozwiązaniach informatycznych związanych ze sztuczną inteligencją. Zaraz potem wskazał także inne - spółki, w których swoje udziały posiada ARP: PIAP Space, specjalizującą się w rozwiązaniach robotycznych mających służyć przechwytywaniu satelitów celem ich naprawy, a także firmę Creotech Instruments.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!