Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Twórcy kryptowaluty wchodzą w kosmiczne górnictwo

Ilustracja: Pixabay
Ilustracja: Pixabay

W komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej w dniu 31 października 2018 r. Planetary Resources, amerykańskie przedsiębiorstwo rozwijające technologie mające w przyszłości umożliwić pozyskiwanie surowców naturalnych z obiektów kosmicznych, poinformowało, że zostało przejęte przez ConsenSync Inc., firmę pracującą nad wykorzystaniem technologii blockchain i kryptowaluty Ethereum.

Przejęcie Planetary Resources przez ConsenSys, Inc. nastąpiło poprzez nabycie składników majątkowych przedsiębiorstwa Planetary Resources. Zgodnie z zawartą umową Chris Lewicki, prezes i dyrektor generalny Planetary Resources oraz Brian Israel, główny doradca firmy, dołączą do ConsenSys.

Chris Lewicki pracował wcześniej w NASA’s Jet Propulsion Laboratory jako Dyrektor Lotów łazików Spirit i Opportunity oraz lądownika Phoenix Mars. "W ciągu niemal dekady Planetarium Resources było pionierem technologii, biznesu, prawa i polityki, i nieodwołalnie zbliżyło obietnicę pozyskiwania zasobów kosmicznych dla ludzkości" - powiedział Lewicki. "Jestem dumny z nadzwyczajnych osiągnięć naszego zespołu, wdzięcznych naszym wizjonerskim zwolennikom i cieszę się, że mogę dołączyć do ConsenSys i kontynuować naszą pracę, aby rozszerzyć ludzką ekonomię na Układ Słoneczny."

Od 2009 r. do czasu dołączenia do Planetary Resources w 2017 r. Brian Israel służył w biurze doradcy prawnego Departamentu Stanu USA, gdzie odpowiadał za prawne aspekty międzynarodowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, oceanów oraz za kwestie związane z zarządzaniem środowiskiem naturalnym. Był także przedstawicielem USA w organie Organizacji Narodów Zjednoczonym odpowiadającym za rozwój prawa i polityki kosmicznej. "Funkcjonalność inteligentnego kontraktu Ethereum jest naturalnym rozwiązaniem dla prywatnych zamówień i handlu w kosmosie - jedynej domeny ludzkiej działalności nieopierającej się na suwerenności terytorialnej - w której różne podmioty z coraz większej liczby krajów muszą koordynować i przeprowadzać transakcje", powiedział Izrael.

Współtwórca kryptowaluty Ethereum i założyciel ConsenSys, Joe Lubin, stwierdził natomiast: "Podziwiam Planetary Resources i jego zespół za talent na światowym poziomie, opracowane innowacje oraz za inspirowanie ludzi na całej planecie do wspierania odważnej wizji przyszłości. Włączenie możliwości przestrzeni kosmicznej do ekosystemu ConsenSys odzwierciedla naszą wiarę w potencjał Ethereum, aby pomóc ludzkości w tworzeniu nowych systemów rządów społecznych dzięki automatycznemu zaufaniu i gwarantowanej realizacji transakcji. Odzwierciedla naszą wiarę w demokratyzację i decentralizację przestrzeni kosmicznej, dążąc do zjednoczenia naszego gatunku i odblokowania niewykorzystanego potencjału ludzkiego.”

ConsenSys Inc., przedsiębiorstwo założone w 2015 roku przez Josepha Lubina zatrudnia już przeszło 1100 pracowników na 6 kontynentach, będzie pracować nad swoimi projektami kosmicznymi w zakładzie Planetary Resources w Redmond w stanie Waszyngton. Dalsze szczegóły transakcji nie zostały podane.

Warto także zwrócić uwagę, że w jednym z komentarzy zamieszczonym do oświadczenia na stronie internetowej Planetary Resources zostało zadane pytanie, czy przejęcie ConsenSys pozwoli na alternatywną "tokenizowaną" inwestycję w Planetary Resoruces za pomocą kryptowaluty Ethereum., w odpowiedzi na co Chris Lewicki napisał, że "to jest możliwość, którą może umożliwić nowe przejęcie".

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!