Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Wspólne laboratorium Leonardo i Solvay na rzecz rozwoju nowych kompozytów

Fot. Avio/Michelle D'Ottavio [avio.com]
Fot. Avio/Michelle D'Ottavio [avio.com]

Wobec oczekiwanego szerszego zapotrzebowania na nowe materiały oraz procesy produkcji w przemyśle lotniczym i kosmicznym (w konstrukcjach struktur podstawowych), firmy Leonardo i Solvay połączyły siły, by uruchomić wspólne laboratorium badań nad kompozytami termoplastycznymi. Większa część działalności ma być prowadzona w zakładach spółki Leonardo w Grottaglie (we włoskim Taranto) oraz w Ośrodku Nauki i Zastosowań Materiałowych firmy Solvay (MSAC) w Brukseli.

Firmy Leonardo i Solvay ogłosiły, że uruchomienie wspólnego laboratorium badawczego pozwoli na opracowywania nowych materiałów kompozytowych oraz procesów produkcji o krytycznym znaczeniu dla przyszłości przemysłu lotniczego i kosmicznego. Współpraca w ramach przedsięwzięcia Leonardo Solvay Joint Lab będzie się skupiać na termoplastycznych “materiałach inżynieryjnych”, a w szczególności na zgrzewaniu i automatycznym laminowaniu (łączeniu na  miejscu) złożonych i dużych struktur lotniczych. Badania koncentrują się na kompozytach o obniżonej masie, nie wymagających autoklawów przy łączeniu części, tym samym umożliwiających opracowanie bardziej zrównoważonych linii produkcyjnych.

Leonardo i Solvay deklarują, że umowa stworzy podstawy dla dalszej współpracy nad krótko- i średnioterminowymi zastosowaniami w przemyśle lotniczym i poza nim. “Współpraca z Solvay to poważny krok naprzód w zakresie badań nad zaawansowanymi materiałami, które stanowią część programów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Leonardo Labs” - podkreślił Roberto Cingolani, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji w Leonardo. “Ta współpraca jest zgodna ze strategią firmy Solvay mającą na celu umocnienie naszej pozycji jako dostawcy nowatorskich materiałów kompozytowych dla rynku lotniczego i innych rynków” - dodał Nicolas Cudre-Mauroux, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji w Solvay.

Leonardo Solvay Joint Lab będzie działać poprzez Leonardo Lab w Grottaglie (Taranto) oraz w Ośrodku Nauki i Zastosowań Materiałowych firmy Solvay (MSAC) w Brukseli. Ponadto wspólne laboratorium będzie miało dostęp do wewnętrznych infrastruktur obydwu firm i współpracy z instytucjami, ośrodkami badawczymi oraz uczelniami wyższymi we Włoszech i zagranicą, w celu tworzenia otwartych innowacji.

Ze względu na wiele obszarów realizacji założeń technologicznych koncernu Leonardo, rozwijane technologie kompozytowe będą uskuteczniane nie tylko w lotnictwie, ale również innych sektorach aktywności tej spółki - z naciskiem na przemysł obronny i bezpieczeństwa. Mający swoją centralę we Włoszech koncern działa w sektorze kosmicznym głównie w ramach konsorcjów Telespazio, Thales Alenia Space oraz Avio. Szczególnie w tym ostatnim przypadku - działalności związanej z przemysłem rakietowym i kosmonautycznym - nowe technologie materiałowe mają duże znaczenie. Niemniej jednak firma spodziewa się, że nowe laboratorium wesprze jej działalność we wszystkich obszarach technologicznych oraz produktowych (śmigłowce, samoloty, struktury lotnicze, elektronika, cyberbezpieczeństwo, systemy kosmiczne).


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!