Reklama

Strona główna

Rakieta Atlas wyniesie satelitę przekazywania danych

  • Satelita TDRS-11, Fot. Jim Grossmann/NASA
    Satelita TDRS-11, Fot. Jim Grossmann/NASA

Koncern United Launch Alliance otrzymał kontrakt o wartości 132,4 mln USD na wyniesienie na orbitę w październiku 2017 roku satelity systemu śledzenia i przekazywania danych TDRS-M. To trzeci i ostatni z serii satelitów zbudowanych przez koncern Boeing dla NASA. Będzie służyć do utrzymywania łączności pomiędzy centrum satelitarnym, a Międzynarodową Stacją Kosmiczną, Teleskopem Hubble’a i innych statkami kosmicznymi na orbicie. 

Koncern United Launch Alliance (ULA) otrzymał kontrakt o wartości 132,4 mln USD na wyniesienie na orbitę w październiku 2017 roku satelity systemu śledzenia i przekazywania danych TDRS-M. Zostanie on wystrzelony w kosmos z przylądka Canaveral na Florydzie na pokładzie rakiety nośnej Atlas V. NASA nie potwierdza czy inne firmy, przede wszystkim Space X zostały dopuszczone do rywalizacji o ten kontrakt. Portal Space News zwraca jednak uwagę, że koszt wyniesienia satelity na orbitę będzie niższy niż w przypadku poprzednich startów rakiet nośnych ULA dla amerykańskiej agencji kosmicznej.

TDRS-K
Satelita TDRS-11, Fot. Jim Grossmann/NASA

TDRS-M to trzeci i ostatni z serii satelitów zbudowanych przez firmę Boeing dla NASA. Pozostałe dwa, TDRS-11 i TDRS-12, trafiły na orbitę okołoziemską w 2013 i 2014 roku. Służą do utrzymywania łączności pomiędzy naziemnym centrum satelitarnym, a Międzynarodową Stacją Kosmiczną, Teleskopem Hubble’a i innych statkami kosmicznymi na orbicie. Głównym celem opracowania systemu w latach 80. XX wieku było zwiększenie ilości danych przekazywanych między Ziemią, a obiektami na orbicie okołoziemskiej, w tym wahadłowcami. Obecnie w kosmosie znajduje się już trzecia generacja systemu, do której będzie należeć także TDRS-M. Satelity będą mogły służyć przez okres ok. 15 lat. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!