Reklama

KOSMONAUTYKA

Rakieta nośna dla mikrosatelitów poleci w 2018 roku

Ilustracja: Vector Space Systems
Ilustracja: Vector Space Systems

Amerykańska spółka Vector Space Systems poinformowała o przejęciu innego podmiotu, firmy Garvey Spacecraft Corp., który już od ponad 10 lat prowadziła prace koncepcyjne nad mała rakietą nośną dla mikrosatelitów. Ruch ten ma umożliwić wykorzystanie do startów komercyjnych nowego systemu nośnego Vector 1 już za dwa lata.

Vector Space Systems z Teksasu poinformowała o przejęciu innego podmiotu Garvey Spacecraft Corp. z Kalifornii. Ponieważ ta druga firma prowadziła prace koncepcyjne nad małą rakietą nośną już od ponad 10 lat ten ruch ma umożliwić przyśpieszenie prac nad Vector 1. Jest to projektowana, dwustopniowa rakieta nośna o długości ponad 11 metrów służąca do wynoszenia w kosmos mikrosatelitów i cubesats, a więc ładunków znacznie mniejszych od tych, które będą mogły przewozić rakiety projektowane przez Virgin Galactic lub Electron Rocket Lab.

Czytaj też: Rośnie zainteresowanie nowozelandzką rakietą nośną

Vector Space Systems planuje, że opracowywany system Vector 1 umożliwi wynoszenie ładunków o masie 45 kg na niską orbitę okołoziemską lub 25 kg na standardową orbitę heliosynchroniczną. Koszt jednej misji ma przy tym wynosić pomiędzy 2, a 3 mln USD.

Przed transakcją Garvey Spacecraft Corp. opracowała silnik dla drugiego stopnia rakiety, który ma zostać przetestowany jeszcze w tym miesiącu na amatorskim poligonie rakietowym na pustyni Mojawe w Kalifornii. Kolejna próba planowana jest na wrzesień z Pacific Spaceport Complex – Alaska na wyspie Kodiak. Pierwszy testowy lot suborbitalny rakiety Vector 1 jest natomiast przygotowywany na 2017 roku, a pierwsze ładunki komercyjne mogłyby zostać dostarczone na orbitę już rok później. W sumie firma planuje cztery starty w 2018 roku i dwanaście w 2019 roku. Vector Space Systems jest przy tym gotowy zainwestować w projekt 35 mln USD.

Czytaj też: Londyn rusza na orbitę. Powstanie system nośny dla małych satelitów

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!