Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Reinventing Space Conference 2017 – forum kosmiczne w Glasgow

  • Fot. Space24.pl
    Fot. Space24.pl

W dniach 24-26 października br. na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow miała miejsce 15. edycja międzynarodowej konferencji naukowo-branżowej Reinventing Space Conference. Wydarzenie organizowane corocznie przez British Interplanetary Society zgromadziło po raz kolejny szerokie grono specjalistów, badaczy i przedsiębiorców branży kosmicznej z całego świata. Cykl jest uznawany obecnie za jedno z głównych światowych forów wymiany wiedzy, nowatorskich pomysłów i koncepcji wykorzystania tanich technologii w działalności kosmicznej.

Na przestrzeni kilkunastu lat swojej realizacji konferencje Reinventing Space zyskały status jednego z najważniejszych corocznych wydarzeń naukowo-branżowych w skali globu. Kolejne edycje organizowane są regularnie na Wyspach Brytyjskich (ubiegłoroczną gościło prestiżowe The Royal Society w Londynie), przy czym skupiają swoje zainteresowanie nie tylko na lokalnym rynku technologii, ale także na kierunkach rozwoju globalnego sektora kosmicznego. Ich założeniem jest z jednej strony przegląd aktualnych projektów i wdrożeń, prezentowanych w ramach zgłoszonych wystąpień konferencyjnych, z drugiej zaś – networking i kojarzenie inicjatyw naukowo-badawczych z odbiorcami biznesowymi i zainteresowanymi inwestorami. Pomysłowi przyświeca idea łączenia potencjałów wdrożeniowych nauki, biznesu i podmiotów publicznych na rzecz wspierania taniego dostępu do przestrzeni pozaziemskiej i jej zasobów.

Fot. Space24.pl

Tegoroczna edycja Reinventing Space Conference odbyła się 24-26 października br. na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow. Wzięli w niej udział liczni przedstawiciele czołowych koncernów przemysłowych, ośrodków akademickich oraz wyspecjalizowanych agencji – w tym ESA, NASA i UKSA. Sektor komercyjny reprezentowały liczne globalne marki, na czele z firmami Lockheed Martin, Raytheon, Airbus, a także Orbital ATK i Kongsberg. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 delegatów z blisko 100 podmiotów z całego świata. Niemniej jednak, zabrakło wśród nich zarówno przedstawicieli polskiego sektora przemysłowego, jak i instytucji realizujących rodzimą politykę kosmiczną. Polskie wątki pojawiły się jedynie w wystąpieniach akademickich.

Czytaj też: Projekt ustawy o działalności kosmicznej i KROK pod lupą Rady Legislacyjnej

W trakcie wydarzenia wiele miejsca poświęcono tymczasem małym firmom, klastrom i parkom technologicznym oraz ich znaczeniu w strukturze brytyjskiego i międzynarodowego rynku kosmicznego. Przedstawiano szczegóły komercjalizacji badań i instytucjonalnego wpierania młodych specjalistów w zakresie otwierania działalności gospodarczej w sektorze kosmicznym. Zwracano przy tym uwagę, że brytyjski rynek technologii kosmicznych – jako prekursor produkcji lekkich systemów satelitarnych, pod tym względem nadal w światowej czołówce – bazuje w dużej mierze na rozbudowanym systemie akademickiego i publicznego wspierania profesjonalizacji oraz komercjalizacji studenckich projektów.

Fot. Reinventing Space Conference 2017 / rispace.org

W tym kontekście nie bez przyczyny na miejsce organizacji konferencji RISpace 2017 wybrano szkockie Glasgow, będące brytyjskim zagłębiem produkcji mikrosatelitów i obiektów CubeSats. Stąd też pochodzi jeden ze światowych liderów rynku mikrosatelitów, prywatna spółka Clyde Space, będąca zarazem jednym z głównych partnerów i sponsorów tegorocznej konferencji. W trakcie wydarzenia zapewniono uczestnikom szansę na bliższe zapoznanie się z modelem działalności, a nawet infrastrukturą i zasobami wykorzystywanymi przez Clyde Space w swojej aktywności przemysłowej (wizyta studyjna połączona z prezentacją linii technologicznej i przestrzeni użytkowej).

Konferencji towarzyszyła wystawa i ekspozycje wielu innych – lokalnych i zagranicznych – prywatnych spółek i konsorcjów zaangażowanych w produkcję tanich i lekkich technologii kosmicznych. Pojawiły się tutaj również sekcje dedykowane ośrodkom akademickim i ich ofercie badawczo-rozwojowej. Umożliwiono m.in. bliższe zapoznanie się ze specyfiką branżowego zaangażowania Uniwersytetu Strathclyde, w którego budynku odbywało się rozpatrywane wydarzenie.

Fot. Space24.pl

Centralnym punktem konferencji pozostawały jednak przede wszystkim wystąpienia i rozmowy panelowe. Główne wątki samych wystąpień konferencyjnych obracały się wokół zróżnicowanej tematyki: megakonstelacji satelitarnych, technologii serwisowania satelitów, systemów rozpoznania sytuacyjnego w kosmosie (SSA), śledzenia i monitorowania obiektów kosmicznych (SST) oraz sprawowania kontroli nad dostępem do orbity okołoziemskiej (STM). W programie wydarzenia znalazły się również panele dyskusyjne i wystąpienia dedykowane kwestiom prawnej regulacji górnictwa kosmicznego, komercjalizacji lekkich technologii orbitalnych oraz sposobów przeciwdziałania akumulacji śmieci kosmicznych.

Czytaj też: Powstanie Polskie Centrum Prawa Kosmicznego

Całości dopełniały prezentacje wdrożeń i technologii opracowywanych obecnie przez wiodące spółki i agencje rządowe, a także ośrodki akademickie i instytuty badawczo-rozwojowe. Wśród nich znalazły się m.in. sprawozdanie NASA dotyczące zaawansowania prac nad rakietą nośną Space Launch System, prezentacja firmy Orbital ATK nt. pojazdu serwisowania satelitów MEV (Mission Extension Vehicle) oraz omówienie założeń projektu pierwszego brytyjskiego kosmodromu (wystąpienie przedstawiciela brytyjskiej agencji kosmicznej UKSA).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!