Spółka Arianespace przeprowadziła swój jedenasty pomyślny start kosmiczny w 2016 roku. Użyta do jego przeprowadzenia rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę aparaturę satelitarną o łącznej masie blisko 11 ton. Główny składnik ładunku stanowiły satelity telekomunikacyjne dostawców z Brazylii i Japonii.
Ostatnie zaplanowane na 2016 rok odpalenie rakiety Ariane 5 przeprowadzono w centrum kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej w dniu 21 grudnia o godz. 17.30 czasu lokalnego. Spółka Arianespace wykonała tym samym cały program przewidziany na bieżący rok, rejestrując jedenaście lotów kosmicznych. W ramach ostatniego wystrzelono na orbitę 10722 kg ładunku, złożonego przede wszystkim z dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych: brazylijskiego Star One D1 oraz japońskiego JCSAT-15.
Satelita Star One D1 to największy, jak do tej pory, satelita zbudowany i wyniesiony w kosmos dla brazylijskiego operatora, Embratel Star One. Dołączył on do istniejącej konstelacji obiektów tej firmy jako jedenasty egzemplarz serii. Wskazane zasoby czynią z Embratel Star One największego dostawcę satelitarnych rozwiązań telekomunikacyjnych w skali całej Ameryki Łacińskiej.
Japoński JCSAT-15 z kolei trafił na orbitę na zlecenie innego dominującego regionalnego dostawcy telekomunikacyjnego, firmy SKY Perfect JSAT. Spółka pozostaje największym azjatyckim operatorem komercyjnej sieci satelitarnej, dysponującym konstelacją 17 instrumentów orbitalnych. SKY Perfect JSAT dostarcza z ich użyciem płatny przekaz telewizyjny, transfer danych oraz usługi pokrewne w ramach platformy SKY PerfecTV!, będącej największym tego typu rozwiązaniem na rynku japońskim, posiadającym około 3 milionów subskrybentów.
Arianespace świadczy usługi dla operatorów satelitarnych z Japonii od 30 lat. W tym czasie koncern pomógł wynieść w kosmos 28 japońskich obiektów satelitarnych. W oczekiwaniu na realizację własnego startu kosmicznego pozostają kolejne 2 zakontraktowane satelity.
Rok 2016 kończy się dla Arianespace z rekordowym wynikiem 27 satelitów dostarczonych na orbitę. Przełożyło się to na ogólną wagę rocznego ładunku przekraczającą 61 ton. Poprzedni rekordowy rezultat spółka osiągnęła w 2012 roku z liczbą 25 wystrzelonych satelitów.
Czytaj też: Rakieta Ariane 5 dotarła do Gujany. Wyniesie cztery satelity Galileo